Interesujący wpis dot. bólu głowy w trakcie i po treningu. W art. nie uwzględniono jeszcze jednej przyczyny, która daje takie same symptomy jak wysiłkowe bóle głowy – przed treningówki. (ale o tym będzie specjalny wpis).
Fragment: ….
„Co sprzyja pojawianiu się powysiłkowego bólu głowy?
- odwodnienie (zagęszczona krew)
- hipoglikemia podczas wysiłku
Jeśli wykonujesz długotrwałe i intensywne treningi (np. crossfit), musisz szczególnie zwrócić uwagę na fakt, aby w posiłku przedtreningowym nie brakowało odpowiedniej ilości węglowodanów, co zapobiegnie spadkom cukru. Oczywiście, posiłek przedtreningowy nie musi zawierać węglowodanów (carb back loading), a hipoglikemia nie musi się przytrafić przeciętnemu Kowalskiemu, warto jednak zaznaczyć fakt, że niski poziom cukru we krwi może, ale nie musi, wywołać ból podczas sesji treningowej.
- wstrzymywanie oddechu (wzrost ciśnienia krwi)
Wstrzymywanie oddechu podczas wykonywania ciężkich powtórzeń, np martwego ciągu czy siadów zabezpiecza kręgosłup przed urazem, jednak gdy występują silne bųle migrenowe, będzie trzeba z tego zrezygnować i zwiększyć ilość powtórzeń, zmieniając ładunek.
- nieprawidłowe ułożenie szyi
Podobnie jak w przypadku większości problemów bólowych układu mięśniowo – szkieletowego, jedną z przyczyn jest nieprawidłowa postawa podczas ćwiczeń. W okolicach karku znajduje się wiele mięśni, jednak za głównych winowajców możemy uznać mięsień czworoboczny, mięsień dźwigacz łopatki i mięsień mostkowo – obojczykowo – sutkowy. Np. podczas wiosłowania do brzucha na wyciągu poziomym, pozycją mogącą wywołać dolegliwości bólowe będzie zbytnie wychylenie barków i głowy do przodu, co wydłuża mięśnie karku, które mimo wszystko muszą pozostawać w skurczu aby utrzymywać głowę w pozycji pionowej. Każde odchylenie głowy (która powinna znajdować się na szczycie osi kręgosłupa – to pozycja wymagająca najmniej energii do utrzymania, czyli pozycja optymalna), nawet o centymetr w przód lub w tył względem osi ciała znacznie zwiększa obciążenie kręgów szyjnych oraz okolicznych mięśni, a te reagują stanem zapalnym i długotrwałym bolesnym skurczem. Gdy taka pozycja towarzyszy Ci dodatkowo przez kilka godzin dziennie za biurkiem, skazujesz się na częste bóle głowy.
Kolejnym przykładem jest nieprawidłowe pozycjonowanie szyi podczas przysiadów, martwych ciągów, zarzutów, itp. Podczas wykonywania tych ruchów mięśnie górnej części pleców zajmują się retrakcją łopatek (m. równoległoboczny, m. czworoboczny). Kiedy więc ściągniesz łopatki mając na plecach sztangę, a głowę odchylasz nadmiernie do góry, wyzwalasz ten sam efekt, który powoduje dolegliwości bólowe gdy wysuwasz głowę nadmiernie do przodu w pozycji siedzącej. Górne włókna mięśnia czworobocznego bardzo mocno napinają się w miejscu przyczepu do czaszki i wywołują piekący ból.
W trakcie wykonywania serii ćwiczenia tętno wzrasta piramidalnie tak, by pod koniec być tak wysoko (lub niemal tak wysoko) jak poziom tętna maksymalnego.
Im większy ciężar na sztandze, tym większy wzrost ciśnienia nastąpi podczas jej podnoszenia. Z uwagi na fakt, że nogi są najsilniejszą grupą mięśniową, aby uzyskać pożądany efekt treningowy, jest wielce prawdopodobne, że użyjemy dużego ładunku. Wyjątkowo problematyczne mogą okazać się więc wielostawowe ćwiczenia na nogi – problemem jest tu bezpośrednia korelacja między dużym ciężarem a wysokim ciśnieniem krwi.
Takie połączenie podwyższonego ciśnienia, tętna, zwężonych tętnic i odwodnienia (zagęszczona krew) może wywołać silny ból głowy lub wyzwolić ból migrenowy, ponieważ przepływ krwi próbujący dostać się do mózgu usilnie rozszerza ściany tętniczek i wywiera presję na opony.
Jak przebiegają fazy ataku bólu potreningowego? …. „
Źródło (cały tekst) i autor : http://martaokuniewska.pl/wysilkowe-bole-glowy-migreny-na-tle-treningowym/
Gregory Wega
Ostatnio zmodyfikowany: 31 lipca, 2024