Jolie Gentry Macias – CrossFit Games Champ 2007 – pierwsza mistrzyni CrossFit Games.

Dziewięć lat temu Jolie wygrała pierwsze inaugurujące zawody CrossFit Games. Dzisiaj sięga wstecz do początku CrossFitu i opisuje jak wpłynął na jej życie.

Od kilku lat CrosssFit i CrossFit Games rozwijają się bardzo dynamicznie i w tym całym strumieniu rozrostu medialnego, nowych zawodników, zwycięzców, prognoz w jakim kierunku będzie ewoluować, pamięć o początkach CrossFitu zaciera się. Zapytajmy któregokolwiek z zawodników, którzy pojawili się na crossfitowej scenie w przeciągu kilku  ostatnich lat, czy znają znaczenie „Aromat”. Z pewnością popatrzą na Ciebie z uśmiechem na twarzy i zapytają: ”masz na myśli zapach?”.

Aromas. Calif, to miejsce gdzie wszystko się zaczęło, to właśnie na ranczo „The Ranch” odbyły się pierwsze CrossFit Games.

Zapytaj te same osoby kto zwyciężył w pierwszych gamesach i w którym to było roku, a pewnie usłyszysz głuchą ciszę. Może ktoś wymieni zwycięzcę wśród mężczyzn: James FitzGerald’s, ale wśród kobiet, wątpię. Ale warto pytać, ponieważ ona wciąż pozostaje wcieleniem crossfittera.

Kto wygrał CrossFit Games 2007 w kategorii kobiet?

Oto 37-letnia Jolie Gentry Macias (dawniej Jolie Gentry) z regionu NorCal: pierwsza The Fittest Women na świecie. Jolie jest policjantką, byłą siatkarką, księżniczką cardio-kickboxingu, a obecnie jest też mamą 5-letnije Luny.

Jolie nie planowała startować w CrossFit Games w 2007 roku, a tym bardziej wygranie ich nie było jej celem. Tak naprawdę to CrossFit Games znalazły ją. „Ja nawet nie zamierzałam ćwiczyć w tych dniach”, byłam wpisana na dyżur policyjny dokładnie w tym samym czasie Freddy Camacho, właściciel boxa, w którym trenowałam, namawiał mnie na te zawody. Zgodziłam się, że przyjadę na sobotę i pomyślałam, że z niedzieli jakoś się wykręcę. Plany się zmieniły, ponieważ po pierwszym dniu byłam liderem, więc zmieniłam zdanie. Zadzwoniłam do pracy z prośbą o dzień wolny, wiedziałam że go dostanę.” 

Pierwsze workouty w CrossFit Games 2007 składały się z the Hopper Style CrossFit WOD: 1,000 meter row i pięciu rund 25 pull-ups i siedmiu push jerks (135/85 pounds), następnie 5K trail run, i w końcu  CrossFit Total. To właśnie one zapewniły Jolie miejsce w historii CrossFitu.

Marcias wspomina: zawody wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj, nie było StubHub arena, Reeboka, tysięcznej widowni czy relacji live. Ranczo było areną zmagań dla 40 atletów, którzy przyjechali na ranczo. Games 2007 wyglądały wtedy tak jak obecnie organizowane są  lokalne zawody.

Joli należy do pierwszej generacji crossfitterów takich jak The Nasty Girls (Annie, Eva, Nicole) i była w tej grupie, do której na seminaria Level 1 przychodzili nie kto inny jak Kelly Starrett czy Adrian Bozman. Innymi słowy, Macias należy do OG (Original Gamer) – do elity pierwszych crossfitterów, którzy tworzyli i rozwijali CrossFit na samym początku. Należała też do HQ seminar staffu, do czasu aż nie urodziła córki kilka lat temu.

Po raz pierwszy o CrossFicie usłyszała we wrześniu 2006, kiedy spotkała dwóch oficerów policji na podstawowym szkoleniu SWAT i oni jej powiedzieli o jakimś facecie, który jest jak maszyna. „Pamiętam, że powiedzieli mi, że on ćwiczy CrossFit i znając mnie stwierdzili, że powinno mi się to spodobać. Kiedy wróciłam ze szkolenia, mój partner w pracy powiedział mi, że zaczął treningi w One World Gym, gdzie policjant prowadzi treningi z CrossFitu. Kiedy weszłam na pierwsze zajęcia, zorientowałam się, że trening prowadzi Freddy Camacho. Freddiego znałam od wielu lat, przez pewien okres czasu chodził nawet do mnie na treningi cardio.

Od pierwszego dnia weszłam w to całkowicie. Nie pamiętam mojego pierwszego workoutu, ale byłam pod wielkim wrażeniem, w jakim stopniu CrossFit wymaga ode mnie sprawności i siły – byłam też na bardzo przyzwoitym poziomie z pull up, od czasu kiedy zaczęłam wspinać się na linie.”

Po wygraniu CrossFit Games 2007, Macias startowała w kolejnych Gamesach 2008 i 2009, kończąc je odpowiednio na miejscach 5 i 7. „Poziom współzawodnictwa zdecydowanie zaczął rosnąć. Byłam częścią tego wszystkiego i czerpałam z tego dużo radości, ale też zaczęłam eksplorować inne rzeczy. Znalazłam weightlifitng i zakochałam się w nim. Zaczęłam nawet startować w zawodach weightliftingowych w American Open w 2012 i w 2013 roku.”

W szczytowej formie Macias osiągała wyniki:

Fran: 3:41 (65-pound thrusters) Helen: 10:17 (35-pound kettlebell) CrossFit Total: Squat 190, press 100, deadlift 235; total = 525 pounds

Max pull-ups (single set): 40

Porównując je do wyników zwyciężczyni CrossFit Games – Camille Leblanc-Bazinet, możemy sobie uświadomić  jak bardzo poziom sportowy ewoluował w CrossFicie.

Fran: 1:58 Helen: 7:20 CrossFit Total: Squat 320, press 130, deadlift 300; total = 750 pounds

Max pull-ups (single set): 80

Dzisiaj, Macias jest wciąż policjantką w departamencie w Northern California city of Newark. Nie współzawodniczy już w CrossFicie i nie jest już tak bardzo zaangażowana w fitness, szczególnie od czasu jak założyła rodzinę i została matką. Nie mniej jednak uważa, że sport dał jej moc realizowania wszystkiego co przyjdzie jej do głowy. „Ostatnio skupiam się na rzeczach, które mnie bawią, takie jak półmaraton z moją siostrą w Disney World, czy 10 km, które ostatnio przebiegłam. W pracy, co roku biorę udział w  odbywających się zawodach między departamentami, które są naprawdę intensywne i wymagające. Uwielbiam też wracać na lokalne zawody z weightliftingu.”

„Interesuję się również coachingiem w sporcie. Chciałabym uczyć dzieci, jak mogą stać się silniejszymi poprzez sport, a najbardziej chciałabym być dobrym przykładem dla mojej córki.” – mówi Macias.

Źródło: http://www.wodtalk.com/featured-post/athlete-jolie-gentry-macias-crossfit-games-champ.html

Gregory Wega