Jestem księgową. Skóra na dłoniach księgowych zwykle jest miękka i gładka. Używamy naszych rąk do tworzenia bilansów, obliczeń na kalkulatorach i stawiania pieczątek pod dokumentami. Jedyne zgrubienie na naskórku robi się nam na palcu od ciągłego wciskania guzika „plus” w kalkulatorze.

Jako księgowa spotykam wiele osób i witam się z nimi podając dłoń. Pewnego razu jeden z klientów po przywitaniu spytał się czy dużo pracuję fizycznie w ogrodzie. Odpowiedziałam zdziwiona, że nie, i zapytałam dlaczego tak sądzi.

Klient wydawał się zakłopotany moim pytaniem. Dopiero potem uświadomiłam sobie skąd wzięło się jego pytanie. Moje dłonie były szorstkie i twarde.

CrossFit zmienił moje dłonie.  

Jak tylko zaczęłam ćwiczyć ze sztangą, to zaraz pojawiły się odciski na dłoniach. Wpadłam w niekończący się cykl zrywania skóry na dłoniach, leczenia i zrywania. Pamiętam, że kiedy pojawiła się „pierwsza krew” na dłoniach po dużej ilości Toes to bar, czułam się dumna. Jednak po jakimś czasie uświadomiłam sobie, że zrywany naskórek i rany na dłoniach eliminują mnie z ćwiczeń na drążku, a każdy chwyt sztangi sprawia mi ból.

Wszystko zaczyna się od uchwytu.

Dopasowanie uchwytu do sztangi lub drążka nie gwarantuje, że odciski się nie pojawią, natomiast na pewno ograniczy ich powstawanie. W przypadku drążka staraj się go łapać w taki sposób aby znalazł się zaraz u podstawy palców, tak aby uchwyt zabierał jak najmniej skóry z dłoni. Poprawiaj często uchwyt oraz unikaj martwego zwisu. Cały czas nasze ramiona w zwisie są aktywne.

Materiał pochodzi z kanału Youtube gimnastyczki : Kati Breazeal

Pamiętaj, że kombinacja drążek, magnezja i tarcie to nieuniknione powstawanie odcisków. Używanie magnezji, wysusza skórę, która staje się chropowata i szorstka. Wysuszona skóra, łatwo zdziera się z dłoni podczas ćwiczeń na drążku.

A może rękawiczki lub skórki?

Zdecydowanie dobrej jakości skórki gimnastyczne lub rękawiczki, skutecznie zmniejszają ryzyko zrywania naskórka w trakcie ćwiczeń na drążku czy przy wspinaniu się po linie.

Jak poprawnie używać skórek gimnastycznych ?

Zakup skórek gimnastycznych  to jedno, a poprawne używanie to drugie. W przypadku jeżeli kupimy za małe skórki, lub będziemy je niewłaściwie nosić, to skórki nie tylko nie będą dawały odpowiedniej ochrony, tylko wręcz przeciwnie, będą potęgować ścieranie się naskórka. Dobranie odpowiedniego rozmiaru oraz właściwe noszenie jest bardzo istotne w procesie prewencji przed uszkodzeniem skóry.  Poniżej instruktaż Jak poprawnie używać skórek gimnastycznych ?

Materiał pochodzi z kanału Youtube gimnastyczki : Kati Breazeal

Jak pielęgnować nasze dłonie i chronić je przed powstawaniem odcisków?

Używaj pumeksu oraz pilnika, a także maszynki do golenia (z żyletką).

Najlepiej po prysznicu, kiedy skóra na dłoni i odciski są miękkie i lekko nabrzmiałe, spiłuj je pilnikiem do paznokci lub pumeksem, możesz również użyć maszynki do golenia z żyletką i ścinać naskórek warstwami.

Staraj się nawilżać dłonie przed pójściem spać oliwką do rąk lub kremem. Wielu gimnastyków ubiera na noc również rękawiczki.

Zdarłeś skórę na dłoni: Co robić?

Przemyj wodą i mydłem (sprzęt: sztangę lub drążek również wyczyść). Obetnij oderwaną skórę, najbliżej dłoni jak to tylko możliwe. Dosłownie zanurz dłonie w maści i owiń dłoń gazą.

Doskonałym sposobem jest używanie odpowiednich maści do pielęgnacji i regeneracji dłoni.  Świetnie spisuje się krem do rąk Afterworkout.   Zawarte w kremie składniki najpierw oczyszczają skórę z bakterii a następnie zadbają o szybką regeneracji dłoni. Krem jest całkowicie naturalny.

Na pewno jedno z osób czytających ten wpis będzie miała okazję przetestować krem na swoich dłoniach, ponieważ wśród osób udostępniających wpis na swoim profilu Facebookowym, rozdamy jeden krem . Wyniki podamy 16/03/2018 – prezent może przydać się po Workoucie Openowym 18.4  🙂

Jednym z moich ulubionych produktów jest bandaż…, nie brudzi się jak zwykły bandaż i nie jest sztywny jak zwykły plaster. Najpierw owijam dłoń gazą, następnie bandażem. Niektórzy jeszcze dodatkowo na noc zakładają na dłonie skarpetki, co zabezpiecza nas w nocy przed wysmarowaniem się maścią z antybiotykiem.

Co zrobić jeżeli już zerwiesz naskórek, a masz jeszcze do zrobienia jeden workout ?

Podstawowy zabieg higieniczny to priorytet, potem pozostaje już tylko odpowiednie oklejenie dłoni. A po treningu deser z masłem orzechowym z nerkowców od Pana Orzecha.

Infografika. Jak zabezpieczyć dłonie przed Workoutem, kiedy masz je poranione.

infografika-athletic-tape-grip-1897926

Tutaj video od Fight or Flight Academy, jak poprawnie tejpować dłonie i nadgarstki:

Wskazówki:

 • Pamiętaj o poprawnym uchwycie drążka.
 • Oklejaj dłonie taśmą, używaj skórek gimnastycznych lub rękawiczek.
 • Używaj pumeksu oraz pilnika, a także maszynki do golenia (z żyletką) do usuwania odcisków.
 • Staraj się nawilżać dłonie przed pójściem spać oliwką do rąk lub kremem. Wielu gimnastyków ubiera na noc również rękawiczki.

Co pomaga:

 • Krem Afterworkout
 • Bandaż adhezyjny.
 • Octenisept.
 • Maść Tribiotic + Maść ochronna z witaminą A.
 • Tormentiol. Działa – hamujaco na krwawienie, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, bakteriostatycznie i znacznie przyspiesza regenerację naskórka.
 • Oliwki i kremy nawilżające skórę.
 • Żel UniGel.
 • Maść z mocznikiem, kiedy naskórek jest bardzo twardy (np. Gewohl w aptece).
 • Maść Alantan Plus na zerwane odciski.
 • Solcosery.
 • Mediderm.

Video: Jak oklejać dłonie przed ćwiczeniami na drążku (T2B, Pull Ups, Muscle up)

Źródło: http://www.boxrox.com/crossfit-hands-how-to-prevent-and-treat-rips/

Gregory Wega