Napisane przez 8:21 pm Artykuły

Czym kierować się przy wyborze boxa?

crossfit box

CrossFit box znajduje się prawie na każdym rogu, każdy z boxów zażarcie konkuruje o Twój portfel. Nastał Twój czas – czas konsumenta, który znalazł się w uprzywilejowanej sytuacji i może wybierać dowolne miejsce, w którym chciałby trenować. Podobnie jak na rynku samochodów, nieruchomości albo na portalach randkowych możesz z góry określić swoje wymagania, które spełnią Twoje potrzeby. Kiedyś był taki czas, że CrossFit Boxy były jednowymiarowe w swojej ofercie: wchodziłeś, patrzyłeś na białą tablicę, ustawiałeś się w kółeczku, rozgrzewka, 3,2,1 Go, padałeś na ziemię, żłopałeś wodę i do domu. Te czasy się skończyły. Obecnie masz dostęp do niezliczonej ilości obiektów i wariacji treningowych. Tak więc kiedy będziesz wybierać dla siebie boxa, pomyśl o swoich potrzebach i zadawaj pytania.

Poniżej lista moich ulubionych pięciu pytań.

Jak programujecie?

Innymi słowy, w jaką podróż chcecie mnie zabrać? Zapytaj właściciela boxa: Czy …? …z wyprzedzeniem programują roczne treningi z makro, mezo i mini cyklami? …z wyprzedzeniem programują miesięczne treningi , jeżeli tak, to czy są połączone z ostatnimi miesiącami? …z wyprzedzeniem programują tygodniowe treningi , jeżeli tak, to czy są połączone z ostatnim tygodniem? …a może układają trening według metody: pierwszy trener na porannym treningu rozpisuje trening na cały dzień. Jeżeli otrzymasz taką odpowiedź, obróć się na pięcie i uciekaj z boxa.

Jeżeli nie ma logicznie ułożonego programu treningowego, to nie masz narzędzi, które będą mierzyć Twoje postępy w osiąganiu celu. Jeżeli chcesz robić przysiady ze sztangą ważącą 150 kg, rwać 100 kg czy przewiosłować 5000 m poniżej 20 min, czy box ma długoterminowy plan, który pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel? A może jest nadzieja, że robiąc przypadkowe codzienne WOD-y ze strony internetowej CrossFit będzie wystarczającym sposobem na realizacje planów?

Czy box umieszcza codziennie WOD-y na swojej stronie internetowej?

Jeżeli nie, to dlaczego? I stare tłumaczenie, że nie robią tego, aby klienci nie wybierali sobie treningów jest już mocno nieaktualne. Publikowanie WOD-ów na stronie, czy na FB jest wizytówką metodologii treningowej przyjętej przez dany box i stosowanej wśród ich klientów i potencjalnie nowych „nabywców”. Umieszczanie WOD-ów na stronie daje też możliwość potencjalnym klientom na sięgnięcie w 1-2 miesiące wstecz i sprawdzenie czy treningi są ze sobą połączone w jakiś logiczny sposób. Spójrz na dzisiejszego WOD-a, sprawdź co było tydzień temu. Widzisz jakieś podobieństwa? Powinieneś.

Czy macie zajęcia z podnoszenia ciężarów?

Czy z boxem współpracuje trener od podnoszenia ciężarów? Ktoś, kto specjalizuje się w ciężarach olimpijskich i może przekazać swoją wiedzę na ten temat klientom boxa? To jest niezmiernie ważny aspekt. Solidny trening i właściwa technika decydują o możliwości realizacji długoterminowych celów związanych z siłą. Technika jest wszystkim w podnoszeniu ciężarów.

I jak mówiłem to wiele razy, większość trenerów CrossFit Level 1 nie posiada kwalifikacji trenerskich z podnoszenia ciężarów. Po prostu nie są wstanie wyłapać i skorygować błędów, które widzi specjalista z wieloletnim doświadczeniem i przeprowadzonymi setkami godzin treningów.

Czy macie „otwarte godziny”?

Świat CrossFitu się zmienia, podobnie jak cele trenujących. Podczas gdy istnieją jeszcze boxy, które oferują tylko zajęcia grupowe, to coraz bardziej powszechne jest, że box udostępnia godziny dla wszystkich trenujących, którzy mogą realizować swoje plany treningowe. W moim boxie na przykład równolegle w tym samym czasie odbywa się kilka różnych zajęć i wszystko odbywa się sprawnie. George robi wyłącznie podnoszenie ciężarów, grupa średniozaawansowana ćwiczy gimnastykę, a kilka osób realizuje swój indywidualny program. Otwarte godziny pozwalają ćwiczącym na indywidualną pracę nad swoimi celami, a właścicielom i trenerom na dostosowanie się do nich. Dobry box, powinien być tak zorganizowany, aby dostarczyć odpowiednie zaplecze do realizacji różnych celów. Jeżeli szukałbym nowego boxa, to pewnie byłoby to pierwsze pytanie jakie bym zadał. Dla mnie ważne jest, aby box oferował stałe „otwarte godziny”. Sytuacja, w której możesz ćwiczyć indywidualnie w środę od 12.00 do 13.00 jest nie do przyjęcia. Właściciel może posłużyć się argumentem odpowiedzialności prawnej, czy bezpieczeństwem jako powodem nieoferowania „otwartych godzin”, ale według mnie chodzi tutaj raczej o kontrolę. Właściciel boxa przez niewprowadzanie „otwartych godzin” mówi nam, że ”Jest ok, jeden rozmiar dla wszystkich. Dzisiaj będzie Karen, polub to lub odpuść sobie”.

Czy chciałbyś należeć do boxa, w którym trener/właściciel będzie kontrolować każdy aspekt Twojej fitnessowej podróży? Ja wolałbym, żeby raczej dostarczał różnych sposobów na realizację tej drogi, a otwarte godziny są właśnie takim narzędziem.

Czy oferujecie treningi personalne?

Elementem dodatkowym do „otwartych godzin” powinna być możliwość treningów personalnych/indywidualnych z trenerem. Coraz więcej trenerów przygotowuje indywidualne programy treningowe dla osób, których cele mogą różnić się od zajęć grupowych. Niektórzy chcą więcej niż godzinnę zajęcia w grupie, część crossfitterów chce startować w zawodach. Nie możesz jednak tego robić bez indywidualnego programowania i trenera. Chodzenie na zajęcia grupowe nie przygotuje Cię na uczestnictwo w CF Games. Wszyscy zawodnicy na poziomie światowym nawet mastersi mający powyżej 60 lat, współpracują z trenerami oraz mają indywidualne programy treningowe. Indywidualne programowanie nie jest tylko dla osób chcących startować w zawodach, ale również dla osób które mają inne cele niż grupa.

Zapytaj właściciela boxa czy oferuje taki program. Jeżeli tak, to poproś o przygotowanie próbnego miesięcznego planu.

Czy jesteś wystarczająco pewny?

Kiedy zajmowałem się biznesem ubezpieczeniowym, podstawowym aksjomatem, którym się kierowaliśmy było „musisz wiedzieć gdzie tego szukać” . To zdanie odnosi się również do świata CrossFitu oraz trenowania innych crossfitterów. Jest duże prawdopodobieństwo, że Twój przyszły właściciel boxa nie jest ekspertem we wszystkim. Pojawia się pytanie, czy ona lub on będzie czuć się na tyle pewnie, żeby pozwolić sobie na polecenie kogoś, kto zna się lepiej od niego w danym temacie? Na przykład, załóżmy że Twój box oferuje otwarte godziny, ale nie prowadzi indywidualnych programów treningowych. Czy właściciel nie będzie miał nic przeciwko temu, kiedy w trakcie otwartych godzin przyjdziesz ze swoim kupionym gdzieś indziej indywidualnym zestawem treningów? Jeżeli właściciel będzie czuć się pewnie co do swoich kompetencji i modelu biznesowego, to w przypadku kiedy zapytasz się o prowadzenie diety odpowie Ci: „Wiesz co? Odżywianie to nie jest moja specjalizacja, ale pozwól mi skontaktować cię z dietetykiem z Crossfit 8Abs.” Każdy wykwalifikowany trener zna swoje ograniczenia. Jeżeli będzie chciał dostarczyć Ci usługi, na której zna się nienajlepiej, to otrzymasz niskiej jakości usługę. To tak jak z dentystą, który będzie chciał przeprowadzić operację chirurgiczną szczęki, żeby tylko nie stracić klienta lub będzie na tyle arogancki, że nie będzie umiał przyznać się, że nie potrafi sobie poradzić z tym problemem. Zaufaj mi, w takiej sytuacji konsekwencję spartaczonej operacji poniesiesz wyłącznie Ty.

Podobnie jest z jakością trenowania. Twój trener powinien zachowywać się jak generalny konstruktor, być chętnym do podnajęcia kogoś, kto pozwoli Ci na zrealizowanie Twojego celu. Dotyczy to każdego aspektu: podnoszenia ciężarów, diety i odżywania oraz mobility. O jakości boxa świadczy to, że jeżeli nie ma danego specjalisty u nich, to właściciel lub trener pomoże Ci skontaktować się z kimś kto jest profesjonalistą w danej dziedzinie. W ten sposób, taki box buduje relacje i na pewno zyska w Twoich oczach, a Ty będziesz wolny od kontuzji i będziesz zmierzał w stronę swojego celu.

Na zakończenie

Może grupowe zajęcie są w zupełności wystarczające dla Ciebie, ale jeżeli szukasz czegoś więcej: współzawodnictwa w lokalnych, krajowych zawodach w fitnessie, podnoszeniu ciężarów, trójboju albo po prostu szukasz dietetycznej porady, musisz sprawdzić w swoim dotychczasowym boxie czy będą w stanie Ci pomóc.

Pamiętaj, że obecnie rynek crossfitowy jest rynkiem kupującego, znajdź boxa, który będzie świadczył usługi zgodne z Twoimi celami.

Źródło: http://breakingmuscle.com/functional-fitness/a-buyers-market-in-crossfit-how-to-choose-the-best-box
Autor: Patrick McCarty is a CrossFit Level 1 Trainer and masters athlete. As a masters-level athlete, Patrick competed in the 2011, 2013, and 2014 Reebok CrossFit Games.

Kamil

(Visited 8 times, 1 visits today)

Ostatnio zmodyfikowany: 27 lipca, 2024

Zamknij