Rynek suplementów na świecie i w Polsce rozwija się niezmiernie dynamicznie. Co chwilę pojawiają się nowe produkt, a z nimi wysyp artykułów bardziej lub mniej naukowych, które mają uwiarygodnić właściwości nowego preparatu i przekonać nas do zainwestowania w niego naszych pieniędzy i zdrowia.
Skąd biorą się takie ilości nowych suplementów?
Musimy wiedzieć, że większość spożywanych substancji, podlega w organizmie procesom przemian metabolicznych i to dzięki nim producenci suplementów mają pole do popisu. W trakcie tych przemian, powstaje wiele pochodnych substancji i metabolitów które można wyizolować w postaci nowego suplementu, któremu przypisuje się określone właściwości min. silniejsze i skuteczniejsze działanie od swojego prekursora, szybsze przyswajanie itd. Część z tych twierdzeń jest nieprawdziwa i stanowi tylko element marketingu, ponieważ bardzo często wyizolowane substancję skutecznie działają tylko w otoczeniu innych związków chemicznych, które znajdowały się podstawowym produkcie, osobno są praktycznie bezwartościowe.
Jednym z suplementów, który jest metabolitem innego związku i od wielu lat stanowi podstawowy arsenał odżywek u wielu sportowców, jest HMB.
HMB – działanie i właściwości.
HMB należy do grupy produktów co do których nie ma jednoznacznych badań , ale istnieją wartościowe prace, opisujące ich przydatność i skuteczne działanie. Nie stwierdzono również ubocznych efektów i nie korzystnych zmian przy dawkach 4 g dziennie. W badaniach na zwierzętach, którym podawano ekstremalnie wysokie dawki HMD ( 5g/kg masy ciała), także nie zaobserwowano działań toksycznych czy zmian w narządach wewnętrznych.
HMB jest naturalnym związkiem chemicznym występującym w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Dodatkowo nasz organizm sam syntetyzuje z leucyny w ilości od 0.3 do 1 grama.
Właściwości HMB
Podstawową rolą jaką odgrywa HMB w naszym organizmie jest ograniczenie procesów katabolicznych będących wynikiem aktywności fizycznej. Pośrednio ta cecha ma wpływ na poprawę stosunku białka syntezowanego do degradowanego, a dzięki temu zwiększa się sucha masa mięśniowa.
W prowadzonych badaniach, HMB nie tylko redukowało proces uszkadzania tkanek mięśniowych, przez co zwiększało masę mięśniową, ale również powodowało wzrost siły u osób trenujących.
Kolejną cechą jaką zaobserwowano podczas badań nad HMB to redukcja tkanki tłuszczowej i wagi ciała.
W zasadzie te dwie główne właściwości wystarczą już aby HMB zaliczyć do suplementów, które należy wypróbować.
Jeszcze ciekawiej zrobiło się , kiedy w badaniach nad wydolnością kolarzy, którzy suplementowali się HMB, stwierdzono wzrost wartości VO2max oraz progu mleczanowego. To oznaczało, że HMB, może również mieć zastosowanie w sportach wytrzymałościowych.
Na właściwości HMB można spojrzeć również przez pryzmat aspektu prozdrowotnego. Kilka badań wykazało bardzo pozytywny wpływ w ograniczeniu atrofii mięśni wynikającej z długiej bez czynności ruchowej lub stanów chorobowych min. nowotwory.
Dawkowanie HMB
W wielu badaniach nad działaniem HMB, stosowano dzienną dawkę z przedziału 1-3 g i ustalono, że dawki bliższe 3 g są najefektywniejsze. Przyjmuje się, że najbardziej optymalnym poziomem jest 38 mg/ kg beztłuszczowej masy ciała, można nieznacznie go zwiększyć do 80 mg, ponieważ Ilość przyjmowanego HMB warunkowana jest przez intensywność treningu i jego efektu katabolicznego.
Dla dawki 3 g, największe stężenie HMB we krwi osiąga po 1 godzinie, z czego nasz organizm wykorzysta ok. 70%.
Działanie HMB można wzmocnić przez łączenie jej z kreatyną. W ten sposób osiąga się efekt synergii w przyroście siły i masy mięśniowej.
Obok kreatyny i BCAA , HMB wydaje się być suplementem gruntownie przebadanym, bezpiecznym i co najważniejsze skutecznym w działaniu. Oczywiście jak przy każdym suplemencie, pojawiały się głosy podparte tezą i badaniami , że HMB jest związkiem mało skutecznym. Dlatego też najbardziej racjonalnym podejściem będzie przetestowanie HMB na sobie. Aby zweryfikować jego skuteczność, wystarczy suplementować się nim przez 6-8 tygodni, jednocześnie rezygnując z pozostałych suplementów, które mogłyby mieć wpływ na wynik badania. Warto też pamiętać, że przy suplementacji HMB, mamy duży bufor bezpieczeństwa ponieważ , w badaniach nad HMB nie stwierdzono toksyczności tego związku nawet przy bardzo dużych dawkach.
Kamil
Ostatnio zmodyfikowany: 31 lipca, 2024