Written by 1:00 pm Artykuły

Chcesz dostać się na regionalsy 2019 ?

crossfit-zarzut-sztanga

Regionalsy zbliżają się do końca. Regionalsy, inne niż do tej pory. Przede wszystkim, ze względu na brak sztangi w eventach, co w dużym stopniu określiło charakter workoutów i dało przestrzeń dla wielu zawodników. Tylko nieliczni pojadą na CrossFit Games 2019.

A pozostali ? Kolejny sezon w treningu i przygotowań do 2019. Podobnie jest, z osobami które, nie dostały się na regionalsy, a miały taki cel na 2019.

Artykuł przeznaczony jest przede wszystkim dla nich/was. Zanim wybierzesz program treningowy, współpracę z trenerem i rozpoczniesz treningi , zadaj sobie kilka pytań, a szczere odpowiedzi zdefiniują Twoją drogę do sezonu 2019. Może okazać się, że regionalsy są zbyt odległe, a cel zbyt ambitny, co przesłoni jedną zasadniczą rzecz. Fun z uprawiania Crossfitu,a doda szereg negatywnych emocji: frustrację, rozczarowanie i niezadowolenie

Przeczytaj uważnie pytania. Odpowiedz sobie na nie. Najlepiej pisząc odpowiedzi na kartce. Wróć do nich po kilku dniach, Przeczytaj uważnie jeszcze raz pytania i odpowiedzi. Teraz już będziesz wiedział, czy Twoje plany są realna, a cel możliwy do zrealizowania.Od czasu zakończenia CrossFit Games Super California Regional, mam mnóstwo telefonów od zawodników, którzy chcą być lepszymi crossfitterami. Jednym z pierwszych pytań jakie im zadaję to: Jakie masz cele na 2017?Przeważnie otrzymuję takie same odpowiedzi. Wszyscy chcą w przyszłym roku awansować do regionalsów indywidualnie lub w zespole. Mastersi chcą „zrobić Gamesy” albo osiągnąć poziom „online regionals”.

Mimo, że jestem optymistą to nie dam rady im pomóc. Patrząc jednak na ich potencjał z odrobiną magii mogą osiągnąć swój cel. Poza tym gdzieś z tyłu głowy pojawiło się spostrzeżenie, jak bardzo zmienił się Crossfit Games  i to nie od mojego startu w 2009 roku, ale od 2014 roku.

Kto dostanie się na CrossFit Games?

W 2014 roku, kończąc kwalifikacje Open, 48 mężczyzn, 48 kobiet i 13 zespołów z całego świata, awansowało do kolejnego etapu – 17 regionalnych zawodów. Mimo że, nie w każdym regionie było dokładnie tylu uczestników to możemy sobie w przybliżeniu policzyć ilość uczestników biorących udział w ostatnim roku.

W 2015 roku CrossFit ograniczył ilość regionów tylko do ośmiu i w ten sposób zmniejszył ilość  startujących prawie o 50%. Teraz do każdego z regionów kwalifikowało się 20 mężczyzn, 20 kobiet i 15 zespołów.

Z każdego regionu tylko pięciu zawodników (kobiet i mężczyzn) i 5 zespołów kwalifikowało się na CrossFit Games. To oznacza 40 miejsc dla każdej grupy. W zeszły roku było takich miejsc  48. Co oznacza, że przez połączenie regionów straciliśmy 8 miejsc, które dawały prawo do startów w CrossFit Games.

Według CrossFit zmniejszenie ilości regionów ma służyć podniesieniu poziomu zawodów i wybraniu rzeczywiście tych najsprawniejszych zawodników, którzy reprezentują już światowy poziom.

W przypadku kategorii Masters, 200 zawodników awansowało do kolejnego etapu: internetowych kwalifikacji, z których tylko 20 najlepszych z każdej kategorii mogło awansować na CrossFit Games. W 2014 roku jako master z kategorii 40 do 59 miałeś 2-19% szans na przejście do online kwalifikacji. W tym roku tylko 1-6%, a stąd do CrossFit Games ok. 10%.

Jeżeli zapytalibyście mnie o komentarz dotyczący zmiany wprowadzonej przez CrossFit, to odpowiedziałbym, że to wszystko wygląda dość perfidnie. Poziom współzawodnictwa jest znacznie wyższy, dokładnie tak jak chciał CrossFit.

Jeżeli chodzi o cele, bądź realistą.

Liczba utalentowanych sportowców biorących udział w CrossFit Games wzrosła drastycznie. Liczba miejsc dla startujących została zmniejszona o połowę i jednocześnie wzrosła grupa osób, które myślą, że im się uda.

Kim ja jestem, żeby im mówić, że nie dadzą rady? Rozumiem ich, kiedy przychodzą do mnie z prośbą, abym im pomógł dostać się na ten poziom zawodów. Oni ufają mi, że zrobię wszystko aby im pomóc. Ale zanim zawodnik podejmie deklarację realizowania takiego celu uważam, że kilka kwestii powinno zostać wyjaśnionych, aby zachować szansę na realizację planu z sukcesem.

Kiedy zawodnik zapozna się i zaakceptuje kilka kroków jakie musi wdrożyć, to wtedy będzie na dobrej drodze od zrealizowania celu, jakim jest CrossFit Games.

  1. Czy nie masz żadnych wątpliwości, że osiągniesz swój cel? Czy jesteś realistą w stosunku do siebie? Przyjrzyj się dobrze zawodnikom, którym udało się awansować. Co oni mają, czego Tobie w tej chwili brakuje? Czy naprawdę głęboko wierzysz w to, że możesz być tak dobry jak oni?
  2. Czy poradzisz sobie z odrzuceniem, porażką i bólem? Prawdopodobieństwo porażki jest znaczące.
  3. Czy możesz osiągnąć dobry wynik w Open? Przestań mówić, że lepiej wypadniesz na Regionalsach, ponieważ tam WOD-y będą odpowiednie dla Ciebie. Zawodnicy, którzy awansowali na CrossFit Games, wypadli dobrze w Open i Regionalsach. Open są ważniejsze od Regionals. Jeżeli nie należysz do topowych zawodników crossfitowych 1%, to lepiej zacznij większość swojego czasu treningowego przeznaczać na przygotowanie do Open.
  4. Czy naprawdę chcesz aby przygotowanie do zawodów było Twoją pracą na cały etat? Żeby osiągnąć swój cel, trening musi być priorytetem. Nie możesz poświęcać mu tylko połowę czasu. Jeżeli nie jesteś w szkole lub pracy, to lepiej żebyś był w boxie. To oznacza, że Twoje życie towarzyskie zredukowane zostanie do zera.
  5. Czy jesteś wstanie poradzić sobie z ilością i objętością treningów? CrossFit nie będzie już dla Ciebie fitnessem tylko dyscypliną sportową.
  6. Czy współpracujesz z masażystą, fizjoterapeutą z których usług możesz korzystać w tygodniu? Masz opracowaną dietę, która dostarczy Ci odpowiedniej ilości paliwa, żebyś mógł znieść reżim treningów i zawodów? I w końcu – rodzina i przyjaciele, czy będą Cię wspierać w Twoim dążeniu do zrealizowania celu?
  7. Czy bierzesz udział w lokalnych zawodach? Jeżeli nie dostajesz się na podium, to jak możesz myśleć o byciu w na szczycie, który osiąga 1% crossfitterów. Zastanów się nad tym.

Czy naprawdę chcesz współzawodniczyć?

To jest ten moment, kiedy zawodnicy z dużymi ambicjami, powinni zdać sobie sprawę na co się decydują. Jeżeli już odpowiedziałeś sobie na pytania powyżej i czujesz się z nimi ok, to jesteś gotowy do startu.

Pojawią się dni, kiedy będziesz zastanawiał się czy to ma sens, będziesz chciał zrezygnować. Wtedy wróć do tej listy pytań i przypomnij sobie, jakie postanowienie podjąłeś. Nie osiągniesz nic bez maksymalnego poświęcenia, i to jest to co kocham w CrossFicie. Jesteś zmotywowany, wokół są ludzie w pełni zaangażowani i Ty – znajdujecie dużo przyjemności w sporcie.

Czy jesteś gotowy na osiągnięcie kolejnego poziomu? Jeżeli tak, to zrób to bez żadnego żalu. Poświęć się cały i ciesz się podróżą. Bądź gotowy na porażki, a jeżeli się poddasz, wstań i próbuj dalej. Spójrz na postęp jaki zrobiłeś w ciągu całego roku i bądź dumny z tego co osiągnąłeś. Nigdy nie daj się negatywnym myślom.

W końcu to jest tylko gra. Wygrana, czy przegrana. CrossFit nie definiuje Cię jako człowieka, natomiast Twój wysiłek i determinacja tak.

Źródło: http://breakingmuscle.com/functional-fitness/competing-in-crossfit-the-hard-reality-behind-your-goal

Autor: Mike Tomello, a graduate of Occidental College, spent three years playing for the SCIAC Champion Tigers, graduating with his bachelor’s degree in 2005. In the summer of 2005, Mike spent six months playing professionally in Europe for the Gefle Red Devils of Sweden.

Gregory Wega

(Visited 7 times, 1 visits today)

Last modified: 13 maja, 2022

Close