Dr. Mercola, dyplomowany naturoterapeuta i dietetyk, jest autorem książki Vitamin K2 and the Calcium Paradox: How a Little Known Vitamin Could Save Your Life – “Witamina K2 i paradoks wapnia: Jak mało znana witamina może uratować Ci życie.”
Pozycja bardzo ciekawa, opisująca witaminę K znacznie szerzej niż jej powszechnie znana rola jako witaminy regulującej zaburzenie krzepliwości krwi.
W artykule:
Czy witamina K jest tą witaminą K?
Witamina K należy do witamin rozpuszczających się w tłuszczach i dzieli się na kilka typów. Dwa podstawowe to K1 i K2. Pierwsza z nich jest dostępna w zielonych warzywach, odgrywa ważną rolę w regulowaniu krzepliwości krwi i właśnie dlatego to jej poświęcano dużo uwagi, a witaminą K2 nikt nie zawracał sobie zbytnio głowy, mimo że jej właściwości znacznie przekraczają możliwości K1.
Dla porządku witamina K dzieli się na trzy typy
- K1 – znajduje się w warzywach szczególnie zielonych, bezpośrednio dostaje się do wątroby. współ reguluje gospodarkę krzepliwości krwi
- K2 – głównie produkowana jest przez bakteria, które znajdują się w ściankach jelita. Dostaje się do ścianek naczyń krwionośnych, kości i tkanki łącznej. Jej podstawową biologiczną rolą jest pomaganie w przemieszczaniu się wapnia do odpowiednich miejsc w twoim organizmie. K2 usuwa również nadmiar wapnia z miejsc gdzie nie powinno go być w takiej ilość np.: tkanka miękka, tętnice.
- K3 – witamina syntetyczna. Nie polecana szczególnie, ponieważ zdarzały się przypadki zatrucia przy podawaniu tej witaminy niemowlęta
W przypadku witaminy K2 należy jeszcze rozróżnić dwie grupy podziału:
- Mk4 – krótka forma witaminy K2 którą możemy znaleźć z żółtku maśle i w produktach odzwierzęcych. W suplementach Mk 4 uzyskuje się w sposób syntetyczny.
- Mk7 – długa forma witaminy K2, głównie znajduje się w produktach fermentowanych. Ma znacznie dłuższy czas rozpadu dzięki czemu dłużej pozostaje w organizmie.
Ile witaminy K2 mam zażywać ?
Ustalenie optymalnej dawki K2 jest wciąż przedmiotem badań. Prawdopodobnie 180-200 mikrograma dziennie powinno wystarczyć aby aktywować proteiny zależne od tej witaminy, które transportują wapń w miejsce gdzie jest najbardziej potrzebny.
W przypadku suplementacji witaminą D3 1000 Ui dziennie, dawka 100 mikrogramów K2 powinna być odpowiednia. Coraz częściej pojawiają się rekomendacje dla dziennej dawki D3 na poziomie 8000 Ui, w takim przypadku zalecany jest spożywanie równocześnie 800-1000 mikrogramów.
W przypadku suplementów należy wyłącznie kupować K2 MK
Kiedy potrzebuję witaminy K2
Deficyt witaminy K2 może narazić Cię na ryzyko wystąpienia licznych chorób przewlekłych. Jeżeli stwierdzona została osteoporoza, choroby serca, atak serca i udar, choroby mózgu, nowotwory to istnieje duże ryzyko dużych braków witamin K2 w organizmie..
Witamina K2 to nie tylko profilaktyka i przeciwdziałanie chorobom przewlekłym. W trakcie uzupełniania suplementami wapnia i witaminy D3, równoczesne zażywanie K2 jest niezbędne.
Kobiety w ciąży lub starające się o dziecko powinny rozważyć suplementację K2 która w istotny sposób wpływa na jakość pierwszych i stałych zębów u dziecka oraz na kształtowanie się jego kości i szkieletu.
Naturalne źródła witaminy K2
Istnieją dwie drogi dostarczania witaminy K2. Jedna to zakup gotowych suplementów. Zaletą takiej formy uzupełniania brakującej witaminy jest czytelna dawka. Drugi sposób, bardziej czasochłonny to spożywanie określonych produktów spożywczych.
Witamina K2 powstaje w procesie fermentacji określonych bakterii, dlatego sfermentowana soja w postaci Natto jest królestwem witaminy K2, a jogurty już nie koniecznie. Witaminę K2 można znaleźć w wybranych rodzajach sera takich jak Brie czy gouda.
Dobrą informacją dla osób które suplementują się witaminą K2 jest fakt, że nie stwierdzono właściwości toksycznych.
Źródło: http://articles.mercola.com/…/a…/2012/12/16/vitamin-k2.aspx…
Kamil
Ostatnio zmodyfikowany: 1 sierpnia, 2024