Napisane przez 5:39 pm Artykuły

Buty do podnoszenie ciężarów w CrossFicie. Czy warto je mieć?

nike-romaleos

Temat butów w świecie CrossFitu jest zawsze aktualny. Nowe modele, technologia i cena, znacznie wyższa od zwykłych butów treningowych wywołują dyskusje wśród ćwiczących.

Czy warto płacić więcej i kupować  buty przeznaczone do CrossFitu? A co z butami do podnoszenia ciężarów? Muszę je mieć aby więcej podnosić?

W CrossFicie możemy spotkać szereg ćwiczeń ze sztangą, m.in.: przysiady, thrustery olimpijskie, rwanie i podrzut. Ciężarowcy i osoby ćwiczące sporty siłowe mają przecież specjalne buty do treningu. Czy w takim razie crossfitterzy też powinni mieć takie buty?

Jeżeli chodzi o buty dedykowane do CrossFitu myślę, że większość osób które zamieniły klasyczne buty sportowe na buty crossfitowe, powinna poczuć zdecydowaną różnice in plus, szczególnie jeżeli chodzi o komfort i stabilizację, czucie podłoża oraz świadomość własnego ciała.

Oczywiście fakt posiadania nowych butów nie poprawi naszych wyników z dnia na dzień, ale może wymusić na nas lepszą technikę, a to oznacza mniejsze ryzyko kontuzji i lepsze wyniki w dłuższym okresie czasu.

Czy podobnie będzie z butami do podnoszenie ciężarów?

Poniżej znajdziecie fragment rozmowy trenera C: (na imię ma Chet) od podnoszenia ciężarów z crossfitterem, który zastanawia się nad kupnem takich butów.

P: Chet, mogę zapytać Cię o radę w sprawie butów do podnoszenia ciężarów?

C: Jasne pytaj.

P: Zacząłem podnosić ciężary, czy rzeczywiście potrzebuję specjalnych butów dla ciężarowców?

C: Czy robisz rwanie o podrzut regularnie?

P: Tak, prawdę mówiąc w każdym tygodniu.

C: Potrzebujesz więc takich butów.

P: W takim razie co jest nie tak z moimi obecnymi butami?

C: Ujmę to tak – w takich butach możesz podnosić więcej.

P: Naprawdę? W jaki sposób to działa?

C: Tak myślałem, że to Cię zainteresuje. Buty które masz teraz na sobie są zaprojektowane do biegania, mają wbudowaną poduszkę do absorbowania uderzeń stopy o podłoże. Takie rozwiązanie jest świetne przy bieganiu, ale nie jest za dobre przy podnoszeniu ciężarów. Potrzebujesz butów, które pomogą Ci na użycie całej mocy wytworzonej w trakcie ruchu, a nie butów, które tę siłę tłumią. Im więcej mocy wyprodukujesz, tym więcej będziesz mógł podnieść. Czy to brzmi dla Ciebie sensownie?

P: Tak, ale jak te buty rzeczywiście pomogą mi podnosić większe ciężary?

C: Po pierwsze, jeżeli potrafisz wygenerować więcej siły z podłoża, to będziesz mógł pociągnąć sztangę wyżej. Jeżeli możesz to zrobić, to będziesz miał więcej czasu aby się pod nią schować.  Poza tym, będziesz mógł wygenerować znacznie więcej mocy z podłoża, przenieść tę moc przez całe ciało, aż do końcowego ruchu sztangą.

P: Rozumiem, czyli potrzebuję butów bez dodatkowej amortyzacji. W takim razie co z butami minimalistycznymi?

C: Idziesz w dobrym kierunku, jednak brak amortyzacji w butach to nie wszystko. Buty do ciężarów różnią się jeszcze kilkoma drobnymi rzeczami.

Po pierwsze mają podniesioną piętę, co znacznie bardziej pozwala na głębszy przysiad oraz zwiększa zakres ruchu w stawie skokowym. Poza tym poprawisz pozycję górnej części ciała w siadzie. Będziesz bardziej wyprostowany, dzięki czemu lepiej utrzymasz sztangę i poprawisz jej ruch w górnym kierunku..

Podniesione pięty w butach do ciężarów pozwolą Ci wygenerować więcej mocy z mięśni, które pracują w trakcie wyrzucania sztangi do góry.

Buty do ciężarów są również bardziej stabilne niż typowe minimalistyczne buty, i to nie tylko pod stopami, ale także dookoła stopy. Silna stabilizacja zapewni Ci mocną i zwartą pozycję w trakcie lądowania, wyrywania i pchania, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko kontuzji. Im mniej kontuzji, tym więcej treningów, a to oznacza podnoszenie większych ciężarów.

P: Super, ale ja chcę być wstanie podnosić ciężary w każdej sytuacji i o każdej porze, przecież nie zawsze będę miał okazję zmienić buty, więc buty do ciężarów nie są zbyt funkcjonalne.

C: Zgadzam się, ale przecież w życiu nie podskakujesz i nie lądujesz z dużymi ciężarami nad głową naście razy w ciągu godziny, czy dwóch. Tak jak w każdym sporcie, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, żeby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i być bardziej efektywnym w czasie wykonywania ćwiczeń.

Poza tym, co to znaczy funkcjonalne? Dla mnie w kontekście każdej odmiany fitnessu, funkcjonalny oznacza bycie sprawnym do wykonania zadania. Ruchy funkcjonalne pomagają w realizowaniu każdego zadania, więc funkcjonalność w przypadku butów do podnoszenia ciężarów polega na pomaganiu sportowcom w podnoszeniu ciężarów.

P: To prawda. Dzięki Chat. Przemyślę to.

Reasumując. Specjalne buty do podnoszenia ciężarów różnią się zdecydowanie od zwykłych sportowych butów.

Buty do ciężarów to lepsza stabilizacja, większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko kontuzji, skuteczniejsze generowanie siły mięśni i bardziej poprawna technika, co w efekcie pozwala na podnoszenie większych ciężarów.

P: Chet, dzięki za radę, zdecydowałem się na kupno butów do podnoszenia ciężarów.

C: W samą porę.

P: Które polecasz? Podobają mi się te.

C: Nie ma sensu czekać, po prostu kup te buty. Najważniejsza jest różnica między butami, których teraz używasz, a butami do podnoszenia ciężarów, a nie jakiej są firmy, czy to są buty z poprzedniego sezonu, z tego, czy z przyszłego, albo jaki mają kolor.

P: Masz rację, ale te wyglądają cool.

C: Rozumiem, chcesz czuć się w nich komfortowo i niesamowicie. Jeżeli zaczniesz wybierać między dostępnymi parami, na pewno pojawi się wiele różnic i nie chodzi tylko o to jak się w nich będziesz czuł, ale również o kolor, markę i wszystkie inne rzeczy, które mogą wstrząsnąć Twoim światem. Jeżeli to mają być Twoje pierwsze buty, to wybierz te, które najbardziej Ci się podobają, z tych które są teraz dostępne.

P: Dobrze zrobię tak. Na co więc powinienem zwracać uwagę?

C: Jedną z rzeczy jest wysokość pięty, mogą się różnić od 1.7 do 2.5 cm. Później zwróć uwagę na zapięcia i podtrzymywanie stopy. Twoje stopy powinny czuć wsparcie w butach przy każdym ruchu w różnych kierunkach.

Buty do ciężarów różnią się również pod względem szerokości. Adidas jest lepszy dla wąskich stóp, natomiast DoWIn zdecydowanie dla szerokich.

Ważny jest również odpowiedni rozmiar. Nie chcesz chyba, aby Twoja stopa ślizgała się wewnątrz buta.

Zasadniczo but musi być dopasowany, stabilny i wspierający stopę.

P: Jeżeli kupię te buty, to kiedy powinienem je nosić?

C: Zalecam Ci abyś ubierał je wtedy, kiedy będziesz podnosił ciężary.

P: Ok, przekonałeś mnie.

C: Noś je również gdy będziesz robił przysiady. Ostatecznie wszystko sprowadza się do faktu, że w tych butach będziesz podnosił więcej ciężarów. Co oznacza, że będziesz silniejszy. Dodatkowo robiąc przysiady w tych butach, wzmocnisz mięśnie i poprawisz mechanikę ruchu, które pomogą Ci we wstawaniu przy podrzucie i rwaniu.

P: Brzmi sensownie. A co z pressami i martwym ciągiem? Czy mam używać tych butów przy robieniu tych ćwiczeń?

C: To zależy od Ciebie. Ja osobiście przy martwym ciągu preferuję płaskie buty do powerliftingu, co pozwala mi zmaksymalizować moc przenoszoną z podłoża. Jednak wysokie pięty w butach do podnoszenia ciężarów mogą być dużą pomocą. Wszystko zależy od proporcji Twojego ciała. Po prostu spróbuj i zobacz jak się będziesz czuł. Sprawdź, w których butach będziesz podnosił więcej. To samo dotyczy pressów.

P: Dzięki. A czy powinienem również ubierać je przy WOD-ach?

C: To zależy. Najczęściej w WOD-ach nie ma podnoszenia ciężarów. Poza tym możesz mieć bieganie, czy inne ćwiczenia wymagające ruchu. Wszystko zależy od priorytetów. Musisz sam zdecydować, czy robienie WOD-a w butach do ciężarów będzie pomagać, czy przeszkadzać. Buty do ciężarów sprawdzą się w ćwiczeniach z przysiadami, dobrym przykładem jest thruster. Pytanie jednak jest takie, na ile buty te pozwolą Ci osiągnąć lepszy wynik w WOD-zie, a na ile będą Cię ograniczać.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są buty typu Crossover, które są tak zaprojektowane, że nie ograniczają Cię przy wskokach na skrzynię, czy skakaniu na skakance. Jeżeli miałbym robić WOD-y to tylko w takich butach.

Jeżeli chcesz tylko podnosić ciężary, kup buty tylko do podnoszenia ciężarów.

P: Ok, ale wygląda to tak, że mam je nosić przy wielu ćwiczeniach. Czy zatem nie uzależnię się od nich zbytnio?

C: Dobre pytanie. Jak raz je ubierzesz i poćwiczysz w nich kilka razy, to nie będziesz chciał podnosić ciężarów w innych butach. Czy one polepszą Twoją mobility? Tak, podobnie jak inne pomoce. Jeżeli jednak będziesz ignorował techniczne podstawy, to możesz uzależnić się od tych butów w ćwiczeniach z ciężarami.

P: To wystarczy. Wskazówki zrozumiałem. Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć?

C: Jeżeli będziesz wracał do domu, szedł na dworzec kolejowy, lub generalnie używał swoich butów do podnoszenia ciężarów do innych rzeczy niż ciężary, to gorzko zapłaczę. Traktuj je z respektem i szanuj, a na pewno długo Ci posłużą.

P: Dzięki Chet.

Źródło i oryginalny tekst: http://breakingmuscle.com/olympic-weightlifting/weightlifting-shoes-why-you-need-a-pair-what-to-look-for-and-when-to-wear-them

Gregory Wega

(Visited 328 times, 1 visits today)

Ostatnio zmodyfikowany: 31 lipca, 2024

Zamknij