Napisane przez 12:25 am Dieta i Suplementy

Białko cz.1. Kiedy i czy suplementować się białkiem?

białko

 Odżywki białkowe należą do najczęściej spożywanych suplementów wśród osób ćwiczących sporty siłowe i wytrzymałościowo-siłowe. Coraz częściej dietetycy zalecają sportowcom wytrzymałościowym spożywanie większej ilości suplementów białkowych.

Opinia dotycząca konieczności używania odżywek jest tak mocno rozpowszechniona przez magazyny kulturystyczne i fitness oraz trenerów, a także przez samych ćwiczących, że niewielu z nas zastanawia się nad kwestią, czy rzeczywiście musimy codziennie wypijać odżywkę białkową, aby zwiększyć masę mięśniową oraz odbudować uszkodzone włókna mięśniowe.

Poniżej artykuł ze strony http://veganworkout.org.pl, w którym poruszono temat białka i jego suplementacji. Wpis oryginalnie dotyczył roślinnych suplementów białkowych, co nie zmienia faktu, że brak logiki i sensu w wydawaniu pieniędzy na odżywki białkowe oraz ich spożywaniu, jest taki sam bez względu na źródło pochodzenia białka.

„…Wiele osób zaczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną wpada w pułapkę poświęcając swój czas i pieniądze na zupełnie zbędne, a nierzadko i kosztowne produkty, które w zamierzeniu producentów mają nam pomóc wznieść swój trening na nowy poziom.

Czasopisma fitness reklamują dziesiątki suplementów na każdą okazję. Niezależnie od tego czy się odchudzasz, nabierasz kondycji, siły, masy mięśniowej, czy prowadzisz trening pod kątem dynamiki, pracujesz ze sztangą czy ćwiczysz z ciężarami – każda z tych aktywności powinna być wspierana przez odpowiednio dobrany zestaw suplementów.

I tak osoby, które zaczynają swój pierwszy dzień na siłowni zamiast skupić się na odpowiedniej technice i opracowaniu celów treningowych zaczynają buszować po sieci w poszukiwaniu odżywek i suplementów. W większości – zupełnie niepotrzebnie.

2-3 treningi w tygodniu nie muszą wywracać naszej diety do góry nogami. Problem niedoborów białka w krajach rozwiniętych praktycznie nie istnieje. …”

Oczywiście to nie jest tak, że mamy rezygnować całkowicie z suplementów białkowych. Wspieranie treningów, szczególnie u osób bardzo aktywnych koktajlami białkowymi jest wskazane. Pomijamy aspekt anaboliczny i sporty sylwetkowo-siłowe. Białko jest nam bardzo potrzebne w trakcie regeneracji potreningowej. Problem leży jednak w tym, że nie zawsze dobieramy odpowiednie suplementy, ich właściwą ilość oraz jakość.

Nadmiar białka w żadnym wypadku nie służy naszemu zdrowiu, a w przypadku kiedy mamy problemy z żołądkiem, to duża ilość spożywanego białka jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu.

Prześciganie się w ilości spożywania białka i wsypywanie go do każdego posiłku rano, popołudniu i wieczorem też nie jest dobrym rozwiązaniem. Organizm jest wstanie metabolizować określoną ilość białka w danym przedziale czasowym.

Jakość odżywek białkowych pozostawia wiele do życzenia. Według dokładnej analizy odżywek białkowych na polskim rynku, żadna z kilkunastu przebadanych odżywek nie spełniała norm deklarowanych na etykiecie. A to tylko jeden z mniejszych grzeszków producentów suplementów.

Kiedy więc korzystać z odżywek białkowych?

„…Jeżeli twoje zapotrzebowanie na białko jest na tyle duże, że pokrycie go przy pomocy tradycyjnego posiłku byłoby zbyt uciążliwe – pamiętaj jednak, że odżywki nie powinny być wymówką dla byle jak prowadzonej diety.

Druga opcja to brak czasu. Jeżeli nie masz możliwości przygotować sobie posiłku potreningowego, koktajl z dodatkiem odżywki białkowej będzie dobrym rozwiązaniem.

Większości osób uprawiających sport amatorsko wystarczy zbilansowana dieta, odpowiedni plan treningowy i odrobina samozaparcia.

Jeżeli zwiększysz ilość treningów i zaczniesz bardziej angażować się w zajęcia dokonaj korekty w swoich obliczeniach i sprawdź czy włączenie dodatkowej odżywki nie okaże się pomocne. Nigdy jednak nie zakładaj, że warunkiem progresu na treningach jest korzystanie z odżywek i suplementów.…”

Dwie bardzo istotne kwestie: dieta i progres w treningach. Pomijając jednostki chorobowe, w których dochodzi do degradacji białek w organizmie lub problemu z ich trawieniem, trudno będzie nam znaleźć osoby, które mają za mało białka. Jeżeli nasza dieta jest zbilansowana (cokolwiek to znaczy patrząc przez pryzmat różnych diet) i dostarczamy odpowiednią ilość białka to czy jest sens kupować plastikowe beczki z białym proszkiem? Jest, ale tylko w niektórych przypadkach.

Progres w treningach. Parafrazując fragment wiersza: nie wystarczy zjeść tysiąc kotletów, aby podnieść sztangę, taki to ciężar. Trening i postęp w treningu jest procesem długoterminowym, zależnym od wielu czynników i na pewno suplementacja odżywkami białkowymi nie należy do najważniejszych, czy nawet bardzo ważnych z nich. Skupmy się na technice, regularnym treningu, fajnej zabawie oraz społeczności, a progres nastąpi zdecydowanie.

W kolejnych wpisach zostanie poruszony temat: rodzaje białka, z jakich odżywek białkowych korzystać oraz najbardziej intrygująca kwestia – ile należy zażywać białka, aby suplementacja przyniosła oczekiwany efekt.

Kamil

(Visited 24 times, 1 visits today)

Ostatnio zmodyfikowany: 27 lipca, 2024

Zamknij