Napisane przez 8:25 pm Artykuły

Shin Splints – Ból podudzia, kontuzja nie tylko biegaczy.

shin splints

Shin splints – to określenie dla bólu w przedniej części piszczeli wynikające przede wszystkim z  przeciążeń powstałych w trakcie treningów, najczęściej biegowych. Powstaje również z przyczyn nieprawidłowych napięć mięśniowo-powięziowych, które w przypadku CrossFitu może mieć wpływ na ograniczenie ruchomości w stawie skokowym.

Shin Splints definiuje uraz przedniej, bocznej i tylniej części goleni, a obejmuje swoim zakresem przeciążenia mięśni: piszczelowych przednich i tylnich, prostownika palucha, płaszczkowatego czy ścięgna Achillesa. Należy pamiętać, że mięśnie podudzia umożliwiają wykonywanie ruchów w stawie skokowym i w stopie. Każda ich dysfunkcja przekłada się na niewłaściwą technikę, np. w ćwiczeniach do siadu, m.in. w: Air Squat, Back Squat, Front Squat, itd.

Dlaczego powstaje Shin Splints i jak sobie z nim radzić?

Shin Splints to efekt przeciążenia przede wszystkim przedniej części piszczeli lub zaniedbania w protokołach rozgrzewkowo-mobilizujących goleni i pozostałej części ciała. Jedną z przyczyn może być również brak równowagi w sile mięśni pomiędzy tylnią i przednią częścią goleni. Objawy Shins Splints to ból w przedniej i/lub bocznej, a także tylnej części goleni. W fazie początkowej, w trakcie treningu,  ból nasila się, następnie ustępuje. W fazie ostrej ból towarzyszy nam przez cały trening i utrzymuje się po treningu.

Innym objawem, tym razem bezbólowym, jest ograniczenie ruchomości w stawie skokowym i w stopie, szczególnie w wyniku napięcia mięśniowo-powięziowego.

Profilaktyka i leczenie.

Shin Splints w bardzo wielu przypadkach nie musi mieć miejsca jeżeli zachowamy podstawowe metody prewencyjne w postaci rozciągania i uelastyczniania tkanek miękkich. Odpowiednie ćwiczenia z rollerami, piłkami Lacrosse czy piłkami tenisowymi, skutecznie mogą zmniejszyć napięcie w mięśniach i tkankach łącznych goleni. Warto pamiętać, że działania rozluźniające tkanki miękkie to nie tylko rolowanie i ugniatanie w obrębie goleni, ale również rozbijanie punktów spustowych i masaż powięzi w stopie, paśmie biodrowo-piszczelowym (IT bands) czy w okolicach zginacza stawu biodrowego.

W przypadku stopy pracujemy nad jej elastycznością i ruchomością, a także nad zwiększeniem siły mięśni tworzących łuk stopy.

1.Rozbijanie podeszwy stopy- piłka Lacrosse (video)

Najważniejsza część to rozbijanie tkanki miękkiej łydki i goleni.

2.Mobilizacja przedniej i bocznej części goleni oraz łydki

Pasmo biodrowo-piszczelowe – udręka wielu sportowców i przyczyna wielu kontuzji oraz bólu kolan.

3.Ćwiczenia rozciągające i mobilizujące pasmo biodrowo-piszczelowe

4.Stretching Your Iliotibial Band

5.Top 3 Stretches for the IT Band (Iliotibial Band)

6.Resolving Iliotibial Band Syndrome – ITBS

7. Kinesiology Tape Instruction – Shin Splints – Oklejanie taśmami 

W przypadku chronicznego bólu należy zdecydowanie udać się do fizjoterapeuty ponieważ nieleczony uraz przeciążeniowy może doprowadzić do przeciążenia układu kostnego i nerwowego, a to wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami, np. ze złamaniem przeciążeniowym kości piszczeli.

Gregory Wega

(Visited 35 times, 1 visits today)

Ostatnio zmodyfikowany: 31 lipca, 2024

Zamknij