Wywiad – Crossfiter i dieta wegańska

Kolejny wywiad z Crossfiterem – weganinem , którego dieta wyklucza wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego.

        W wywiadzie pojawia się kwestia spożywania pełnoziarnistej skrobi , dużej ilości węglowodanów oraz niskiej ilości tłuszczów. Co już samo w sobie stoi w sprzeczności do Crossfitowej diety Paleo i może wywołać u czytelnika , który jest na takiej diecie i dobrze się czuje , pewien opór do dokończenia wywiadu.

        Należy pamiętać, że twórca diety Strefowej, dedykowanej Crossfiterom , wyraźnie zaznacza, że istnieje część populacji, która ma korzystną, stałą reakcję insulinową i nadmiar węglowodanów w żaden sposób im nie szkodzi. Należy przyjąć, że bohater wywiadu jest tym szczęśliwcem.

..Jak długo jesteś na diecie roślinnej?

        Jestem na diecie roślinnej całe swoje życie z przerwami. Właściwie to jadłem wg zasad McDougalla (dieta oparta na produktach skrobiowych) kiedy byłem młodszy i miałem pełno energii. Kiedy moja mama ponownie wyszła za mąż, zmieniliśmy naszą dietę na zawierającą produkty odzwierzęce. Obecnie jestem na diecie roślinnej od roku.

Co sprawiło, że zmieniłeś dietę?

        Około trzy lata temu moja mama zaczęła ćwiczyć crossfit i jeść wg zasad paleo i powiedziała mi o tym. Spróbowałem paleo, bo tego jeszcze nie znałem. Niedługo po tym zacząłem się czuć gorzej i wiedziałem już, że potrzebuję zmiany.

        Zacząłem wracać do mojej starej, wegańskiej diety. Nie wychodziło mi to super, ale czułem się lepiej. Potem natrafiłem na dokument ForksOverKnives na kanale Netflix i obejrzałem go. Zrozumiałem, że w moim wegańskim odżywianiu było za dużo tłuszczu. Zacząłem studiować materiały lekarzy takich jak John McDougall, Caldwell Esselstyn i T. Colin Campbell. Mocno ograniczyłem tłuszcze i dodałem więcej pełnoziarnistej skrobii.

Jak Twoja dieta wyglądała wcześniej?

        Dwa lata temu i trochę zeszłego roku było to paleo. Cierpiał na tym mój poziom energii, a treningi crossfit, które wtedy odkryłem, dawały mi ostro po tyłku. Były o wiele cięższe, niż powinny.

Co zauważyłeś po zmianie sposobu odżywiania?

        Mam więcej energii, ciało szybciej się regeneruje, ćwiczy mi się łatwiej no i odnotowałem wzrost siły. Jestem bardziej wytrzymały niż kiedyś, a wszelkie kontuzje szybciej się leczą.

Jak wygląda teraz Twoja dieta na co dzień?

        Śniadanie: Około 1 ½ filiżanki płatków owsianych, do tego garść ziaren amarantusa i komosy ryżowej.

        Lunch: 3 do 4 filiżanek mojego Performance Mix (Mój własny pomysł. To miks ryżu jaśminowego, brązowego i czarnego tajskiego; do tego soczewica, czarna fasola, salsa i masa warzyw).

        Kolacja: 3 do 4 filiżanek mojego Performance Mix, lub 7 do 8 ziemniaków lub słodkich ziemniaków i dużo warzyw.

        Przekąski: Wafle z brązowego ryżu lub krakersy WasaSourdough – kiedykolwiek jestem głodny. Sporadycznie jem kanapki z chleba Sami’sBakery Ancient Grain, do tego kiełki, sałata, pomidory, pikle i ketchup. Od czasu do czasu zjadam sałatki.

Co ze smoothies? Włączasz je do swojej diety?

        Uważam, że są bardzo dobre jako suplement. Nazywam moje smoothie zielony kolos i wrzucam do nich każde zielone warzywo jakie znajdę – szpinak, jarmuż, seler, kabaczek. Nie dodaję tam żadnych owoców.

A co z koktajlami białkowymi?

        Nie korzystam z nich. Są mocno przetworzone. Kiedy zjadasz coś w tak skoncentrowanej postaci organizm się z tym męczy. Białko bierz z roślin, gdzie znajduje się razem ze wszystkim składnikami odżywczymi.

Jak długo trenujesz crossfit i co trenowałeś przed tym?

        Zajmuję się crossfittem zawodowo od około 7 miesięcy. Trenowałem to też nieco wcześniej, kiedy chciałem wyleczyć kontuzję pleców. Udało mi się to dopiero niedawno, więc moje sukcesy w zawodach jak na razie pochodzą z czasów, kiedy byłem kontuzjowany. Moje plecy mają się teraz lepiej, więc liczę na dobre występy w nadchodzących zawodach w sierpniu i wrześniu.

        Zawsze byłem sportowym typem. Dorastałem na farmie i wykonywałem tam dużo fizycznej pracy. Zacząłem podnosić ciężary z moim dziadkiem kiedy miałem 8 lat. W szkole grałem w piłkę nożną, trenowałem lekkoatletykę, podnoszenie ciężarów, gimnastykę i należałem do drużyny pływackiej YMCA.

Jak wygląda Twój dzienny rozkład ćwiczeń?

Poniedziałek: skupiam się na dużych ciężarach

Wtorek: mój cel to ćwiczenia wykorzystujące ciężar ciała oraz te wytrzymałościowe, zazwyczaj dorzucam też jakieś lżejsze ciężary.

Środa to dzień odpoczynku. Standardowo biegnę 3 mile.

Czwartek i piątek są takie same jak poniedziałek i wtorek, ale w czwartki robię więcej powtórzeń z dużymi ciężarami.

W sobotę uczęszczam na darmowe zajęcia w Lake Mirror Crossfit, później w ciągu dnia dorzucam jeszcze jeden lub dwa dodatkowe treningi.

Niedziela to dzień odpoczynku. Tak jak w środy biegnę 3 mile. Staram się też przebiec jedną milę każdego standardowego dnia treningowego.

Czy jesz coś szczególnego przed i po treningu, czy ważniejsze jest odpowiednie odżywianie w ciągu dnia?

        Odpowiednie odżywianie w ciągu dnia mi wystarcza. Widzę, że konsekwencja w tym, co jesz jest bardzo ważna. Pilnuję, żeby w dni treningowe zjeść duże śniadanie i później czekam 2-3 godziny przed treningiem na kolejny posiłek.

Jesteś wykończony i nie chcesz spędzić więcej niż 15 minut na przygotowaniu posiłku. Co przyrządzasz?

        Zawsze mam gigantyczny pojemnik z moim Performance Mix’em w lodówce. Jest olbrzymi. Wrzucam do garnka 3 do 4 filiżanek i odgrzewam. Jeśli nie chcę czekać, na zimno też jest niezłe.

Czy crossfitterzy z Twojej siłowni, którzy jedzą wg zasad paleo wiedzą, że jesteś na diecie roślinnej? Jeśli tak, jak reagują?

        Większość ludzi z Lake Mirror Crossfit wie, że jestem weganinem. Niektórzy mi nie wierzą, lub raczej nie chcą mi uwierzyć. Nie potrafią zrozumieć, jak mogę tak wyglądać i trenować bez jedzenia mięsa lub dodatkowego tłuszczu.

Jaka jest najważniejsza rzecz, którą mógłbyś powiedzieć komuś, kto stara się znaleźć najlepszą dietę dla pod kątem uprawiania sportu?

        Jedz tak, żeby to było jak najbardziej efektywne dla twojego ciała i jak najłatwiejsze do przyswojenia. Jeśli tak będziesz robić, otrzymasz wszystkie składniki odżywcze, które są ci potrzebne. Nie jest istotne, czy potrzebujesz tego, bo ciężko trenujesz, walczysz z chorobą, czy leczysz kontuzję. Składniki odżywcze będą dostępne kiedykolwiek twoje ciało ich potrzebuje. Poprzez dogłębne studiowanie tematu i metodę prób i błędów odkryłem, że u mnie najlepiej sprawdza się niskoprzetworzona, wysokoskrobiowa dieta roślinna…”i

        Prezentowane w naszym serwisie artykuły dotyczące diety wegetariańskiej i wegańskiej czy wywiady ze sportowcami odżywiających w ten sposób nie są przeciwko żadnej diecie, a jedynie mają na celu pokazanie, że bez produktów odzwierzęcych w diecie , można aktywnie uprawiać sport z bardzo dobrymi rezultatami.

Tłumaczenie: Justyna Stebel (veganised-shop.com)

Źródło: http://www.theplanteater.com/2013/06/19/a-crossfitter-breaking-the-paleo-mold-sammy-ray-foxworth/

Wywiad w j. polskim. Źródło: http://veganworkout.org.pl/weganizm-sprawdza-sie-u-mnie-najlepiej

Kamil