Written by 2:56 pm Technika

The Open 2018 – (Workout 18.2) Wskazówki i porady oraz …matematyka | strefa WOD

The Open 2018 – (Workout 18.2) Wskazówki i porady oraz …matematyka

18.2 to całkowicie inna historia niż 18.1 , dwa biegunowe treningi. Teraz liczy się szybkość i siła oraz …matematyka.

W przeciwieństwie do 18.1 , drugi trening nie daje tak dużej przestrzeni na  ustalenie strategii, która znacznie może przełożyć się na końcowy wynik.  W przypadku zawodników  oscylujących w przedziale 4:00-5:00, zmiana  czegokolwiek  ogranicza się praktycznie  do zwiększenia wysiłku i kierowania się tempem , wyznaczonym na podstawie pierwszej próby  lub próby „0”

Tempo pracy

Sekwencyjna ilość powtórzeń jest rosnąca, co znacznie trudniej pozwala określić stałe tempo pracy, poza tym ustalenie strategii przejścia oraz ułożenia sprzętu, jest bardzo ograniczone w stosunku do 18.1.

Kontrolowanie tempa pracy ogranicza się do międzyczasów po każdej rundzie (szczególnie po 7 rundzie ) w stosunku do pierwszej próby. Można również  całkowitą ilość ruchów podzielić sobie na dowolną ilość rund, dla których określa się czas wykonania. ( w tym wypadku potrzebna będzie pomoc partnera  treningowego, który będzie kontrolował ilość repów danego ćwiczenia) .

Do określenia optymalnego tempa pracy, może posłużyć wykonanie próby „0” tzn. na maksa,  tylko pierwszej części  treningu i wg.tego czasu założyć  tempo pracy już w całym treningu 18.2.

Strategię tempa pracy można rozpatrywać  również na poziomie szybkości wykonywania przysiadów oraz kadencji burpees. Część osób robi bardzo szybko przysiady, natomiast wolniej burpeesy i odwrotnie. Doskonale było to widać w trakcie ogłoszenia 18.2 i rywalizacji Ohlsena i Vellnera

Ułożenie sprzętu.

Ułożenie sprzętu  hantle & sztanga  ogranicza się do dwóch  wersji:  obok oraz za sztangą.  Druga wersja szybsza, ale musisz wracać tyłem czy bokiem przez sztangę.

Zdjęcie z : TrainingThinktank

screenshot-2018-3-4-open-workout-18-2-first-thoughts-youtube-300x169-1800064

Dla osób, które celują z wynikiem w pierwszej części  pow. 7-8 min. przydatne może być  również oznaczenie kredą miejsca gdzie będziesz kłaść ręce, to pozwoli na utrzymanie stałego optymalnego  dystansu do sztangi i da szansę wykonanie burpees i Fs w założonym czasie.

Przed drugą częścią treningu warto pomyśleć o zmianie butów na ciężarowe i pasie. Chyba, że zostało 2-3 min, do końca, wtedy nie warto skupiać się nad zmianą sprzętu tylko odpocząć 30-40 sek i podejść  do próby clean.

Druga część treningu  18.2 A.

Czas wykonania pierwszej części determinuje jak szybko podejdziesz do drugiej części. Osoby, które zamkną burpeesy i Db FS pow.>7 min. za wiele czasu do odpoczynku nie mają. 2 minuty to maksymalny czas na jaki mogą sobie pozwolić.

W przypadku zawodników  oscylujących w przedziale 4:00-5:00. W tym wypadku decydowałbym się na odpoczynek > 3 min. Długość odpoczynku nie jest przypadkowa, ponieważ tyle minut potrzeba, aby w 75% i więcej  odbudowały się dwa główne składniki energetyczne, będące głównym paliwem w wysiłku beztlenowym.

Dobranie ciężaru – na pewno warto zacząć od ciężaru który da Ci bazę wyjściową i będzie testem jak mocno masz zajechany nogi. Ciężar w okolicach 70-75% 1 Rm , powinien być dobrym diagnostykiem , do jakiego ciężaru należy podchodzić w kolejnych próbach.  Musimy pamiętać, że te 70-75% 1 Rm, nie będą ważyć  tyle samo co zwykle w treningu dwuboju, dlatego jeżeli już taki procent naszego maksa  będzie wyzwaniem, to warto poruszać się ostrożnie z ciężarem w górę, ponieważ  zbyt gwałtowna zmiana, może spowodować spalenie próby, co może wiązać się z tym że nie będziemy mieli już paliwa na kolejne podejścia.  Jeżeli pierwszy ciężar nie sprawił Wam większego kłopotu, to zdecydowanie można  dodać  większy ciężar 87% 1 Rm

Ostatnie podejście zostaw na 20 sekund przed końcem czasu.

Rozgrzewka

Zakres i sposób rozgrzewki jest bardzo szerokim oraz  zindywidualizowanym tematem. Na pewno można wskazać grupę ćwiczeń rozgrzewkowych i mobilizujących, które przydadzą  się przed podejściem do 18.2. Staw skokowy, nadgarstkowy, biodrowy i ramienny, rozgrzanie i rozciągniecie przedramiona i triceps. Dużo mobilizacji biodra w przysiadzie. Rozgrzać system sercowo naczyniowy na wiośle lub Assault Bike.  Co do sztangi : to cały zestaw od : muscle clean, Clean Pull, trzy pozycje startowe, oraz Clean.  Spotkałem się z propozycjami rozgrzewki ciężarem 85-90% z czym się nie zgodzę. Uważam, że na rozgrzewce operowanie takim ciężarem po pierwsze męczy układ nerwowy, a po drugie istnieje ryzyko spalenia próby. I co w tedy ponownie próbować i dobijać system nerwowy  czy podchodzić do workpout ze świadomością  nieudanej próby.

Poniżej proponowana rozgrzewka od Brute Strenght.

rozgrzewka-300x169-1595679

Dylemat, który wynik podać ?

Paradoksalnie o końcowej pozycji  w leadeboardzie będzie decydować, również wynik próby który wpiszecie.  Może okazać się, że w pierwszej próbie mieliście dobry czas i słabszego cleana, a w drugiej sytuacja była odwrotna, słabszy czas, ale lepszy clean. Co wybrać i jaki wynik podać. Niestety nie ma na to odpowiedzi i nikt jej nie zna. Trzeba obserwować leaderboard i kalkulować trend co do wyników.  Niewłaściwa decyzja może kosztować Was wiele pozycji w dół.

Poniżej. Kilka zestawów od najpopularniejszych programów treningowych min.: Training Think Tank, Brute Strength, Misfit , TrainFTW, Thetrainingplan.

TrainFTW

Misfit

Training Think Tank

Brute Strenght

Thetrainingplan

https://thetrainingplan.co/wp-content/uploads/2018/03/First-thoughts-18.2.pdf

Gregory Wega

(Visited 10 times, 1 visits today)

Last modified: 24 kwietnia, 2019

Close