Napisane przez 5:52 pm Dieta i Suplementy

Selen – pierwiastek śladowy, którego pewnie Ci brakuje.

Orzechy brazylijskie

Selen z witaminą E i C, tworzy filar systemu antyoksydacyjnego. W nadmiarze może nawet zabić. Czy ktoś o nim słyszał?.

W żywieniu człowiek najczęściej wspomina się o makro składnikach. Najpopularniejsze diety żonglują nimi sprawnie przekonując nas, że to właśnie ich sposób odżywania jest najzdrowszy i najbardziej właściwy. Stąd też mamy urodzaj diet wysokobiałkowych, nisko i wysoko węglowodanowych czy wysoki i niskotłuszczowych. Wszystkie te diety mają wspólny mianownik. W każdej z nich główną rolę odgrywają białka, tłuszcze oraz węglowodany, natomiast minerały i pierwiastki śladowe praktycznie są nieobecne. A szkoda.

Mikroskładniki , mają takie samo znaczenia dla kondycji naszego organizmu jak makro składniki i prawie zawsze mamy ich niedobór, co może być przyczyną wielu chorób.

Brak minerałów i pierwiastków śladowych może być przyczyną słabej reakcji na wolne rodniki, które mają destrukcyjny wpływ na procesy biochemiczne i fizjologiczne zachodzące w ludzkim organizmie, min. na regenerację powysiłkową i syntezę białek ustrojowych.

Jednym z głównych powodów znacznego wzrostu ilości wolnych rodników jest uprawianie sportu, szczególnie o tak wysokiej intensywności jak Crossfit.

Dlatego też każdy kto ćwiczy powinien poznać właściwości zdrowotne selenu i starać się uzupełniać jego poziom w organizmie.

Łosoś

Łosoś, tuńczyk i orzechy brazylijskie mogą być dobrymi źródłami selenu

Selen.

Pierwiastek śladowy, który przede wszystkim z witaminą E działa jako silny antyoksydant. Ma zastosowanie prewencyjnie w stosunku do wielu nowotworów szczególnie do : jelita grubego, prostaty, trzustki, żołądka i przełyku. Selen nie tylko sam jest antyoksydantem, ale bierze udział w wytwarzaniu glutationu, super wymiatacza wolnych rodników.

Selen bierze udział min. w syntezie hormonów wytwarzanych przez tarczycę, co ma kolosalne znaczenie w leczeniu min. choroby Hashimoto, jest niezbędny przy prawidłowym rozwoju płodu. A deficyt tego pierwiastka ma negatywny wpływ na wytwarzanie plemników i ich jakość.

Czysto sportowy aspekt właściwości Selen to oprócz usuwania wolnych rodników, selen łagodzi skutki katabolizmu wysiłkowe przez ograniczenie degradacji tkanki mięśniowej.

Jak widać selen odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i mimo że ten pierwiastek znajduje się w naturalnych produktach jak warzywa, zboża i mięso, to bardzo często cierpimy na jego niedobór. Powodów jest kilka. Spożywamy produkty, które mają znacznie mniej selenu niż jest deklarowane w różnych zestawieniach dotyczących ilości składników odżywczych w produktach. Niski poziom selenu w naturalnych produktach wynika z monokultury upraw oraz stosowania środków chemicznych , czego efektem jest wyjałowienie ziemi uprawnej i pozbawienie jej pierwiastków i minerałów. Inną przyczyną deficytu selenu może być zbyt wiele metali ciężkich w naszych organizmach z którymi selen się łączy i je neutralizuje.

Jak zwiększyć poziom selenu w organizmie ?

Przede wszystkim należy spożywać naturalne produkty, które potencjalnie zawierają najwięcej tego pierwiastka. Niekwestionowanym liderem pod względem zwartości selenu w 100 g produktu, są orzechy brazylijskie. Wystarczy spożywać dwa-trzy dziennie aby dostarczyć sobie dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dużą ilość selenu zawiera mięso, ryby, orzechy i ziarna.

Na rynku suplementów dostępne są również preparaty z selenem. W tym przypadku zalecana jest ostrożność, ponieważ nadmiar selenu w długim okresie czasu może być toksyczna dla organizmu i powodować min. stany zapalne skóry i egzemy, wypadanie włosów oraz drażliwość . Aby ustrzec się przed skutkami przedawkowania warto przeprowadzić badania w laboratorium na poziom selenu w organizmie przed suplementacją , oraz w trakcie po 3-4 miesiącach.

Jedno jest jednak pewne, selen należy do bardzo ważnych pierwiastków niezbędnych dla naszego zdrowia, którego bardzo często nam brakuje, dlatego też warto zastanowić się nad jego suplementacją.

Kamil

(Visited 54 times, 1 visits today)

Ostatnio zmodyfikowany: 31 lipca, 2024

Zamknij