Temat butów w świecie CrossFitu jest zawsze aktualny. Nowe modele, technologia i cena, znacznie wyższa od zwykłych butów treningowych wywołują dyskusje wśród ćwiczących.

Czy warto płacić więcej i kupować  buty przeznaczone do CrossFitu? A co z butami do podnoszenia ciężarów? Muszę je mieć aby więcej podnosić?

W CrossFicie możemy spotkać szereg ćwiczeń ze sztangą, m.in.: przysiady, thrustery olimpijskie, rwanie i podrzut. Ciężarowcy i osoby ćwiczące sporty siłowe mają przecież specjalne buty do treningu. Czy w takim razie crossfitterzy też powinni mieć takie buty?

Jeżeli chodzi o buty dedykowane do CrossFitu myślę, że większość osób które zamieniły klasyczne buty sportowe na buty crossfitowe, powinna poczuć zdecydowaną różnice in plus, szczególnie jeżeli chodzi o komfort i stabilizację, czucie podłoża oraz świadomość własnego ciała.

Oczywiście fakt posiadania nowych butów nie poprawi naszych wyników z dnia na dzień, ale może wymusić na nas lepszą technikę, a to oznacza mniejsze ryzyko kontuzji i lepsze wyniki w dłuższym okresie czasu.

Czy podobnie będzie z butami do podnoszenie ciężarów?

Poniżej znajdziecie fragment rozmowy trenera C: (na imię ma Chet) od podnoszenia ciężarów z crossfitterem, który zastanawia się nad kupnem takich butów.

P: Chet, mogę zapytać Cię o radę w sprawie butów do podnoszenia ciężarów?

C: Jasne pytaj.

P: Zacząłem podnosić ciężary, czy rzeczywiście potrzebuję specjalnych butów dla ciężarowców?

C: Czy robisz rwanie o podrzut regularnie?

P: Tak, prawdę mówiąc w każdym tygodniu.

C: Potrzebujesz więc takich butów.

P: W takim razie co jest nie tak z moimi obecnymi butami?

C: Ujmę to tak – w takich butach możesz podnosić więcej.

P: Naprawdę? W jaki sposób to działa?

C: Tak myślałem, że to Cię zainteresuje. Buty które masz teraz na sobie są zaprojektowane do biegania, mają wbudowaną poduszkę do absorbowania uderzeń stopy o podłoże. Takie rozwiązanie jest świetne przy bieganiu, ale nie jest za dobre przy podnoszeniu ciężarów. Potrzebujesz butów, które pomogą Ci na użycie całej mocy wytworzonej w trakcie ruchu, a nie butów, które tę siłę tłumią. Im więcej mocy wyprodukujesz, tym więcej będziesz mógł podnieść. Czy to brzmi dla Ciebie sensownie?

P: Tak, ale jak te buty rzeczywiście pomogą mi podnosić większe ciężary?

C: Po pierwsze, jeżeli potrafisz wygenerować więcej siły z podłoża, to będziesz mógł pociągnąć sztangę wyżej. Jeżeli możesz to zrobić, to będziesz miał więcej czasu aby się pod nią schować.  Poza tym, będziesz mógł wygenerować znacznie więcej mocy z podłoża, przenieść tę moc przez całe ciało, aż do końcowego ruchu sztangą.

P: Rozumiem, czyli potrzebuję butów bez dodatkowej amortyzacji. W takim razie co z butami minimalistycznymi?

C: Idziesz w dobrym kierunku, jednak brak amortyzacji w butach to nie wszystko. Buty do ciężarów różnią się jeszcze kilkoma drobnymi rzeczami.

Po pierwsze mają podniesioną piętę, co znacznie bardziej pozwala na głębszy przysiad oraz zwiększa zakres ruchu w stawie skokowym. Poza tym poprawisz pozycję górnej części ciała w siadzie. Będziesz bardziej wyprostowany, dzięki czemu lepiej utrzymasz sztangę i poprawisz jej ruch w górnym kierunku..

Podniesione pięty w butach do ciężarów pozwolą Ci wygenerować więcej mocy z mięśni, które pracują w trakcie wyrzucania sztangi do góry.

Buty do ciężarów są również bardziej stabilne niż typowe minimalistyczne buty, i to nie tylko pod stopami, ale także dookoła stopy. Silna stabilizacja zapewni Ci mocną i zwartą pozycję w trakcie lądowania, wyrywania i pchania, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko kontuzji. Im mniej kontuzji, tym więcej treningów, a to oznacza podnoszenie większych ciężarów.

P: Super, ale ja chcę być wstanie podnosić ciężary w każdej sytuacji i o każdej porze, przecież nie zawsze będę miał okazję zmienić buty, więc buty do ciężarów nie są zbyt funkcjonalne.

C: Zgadzam się, ale przecież w życiu nie podskakujesz i nie lądujesz z dużymi ciężarami nad głową naście razy w ciągu godziny, czy dwóch. Tak jak w każdym sporcie, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, żeby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i być bardziej efektywnym w czasie wykonywania ćwiczeń.

Poza tym, co to znaczy funkcjonalne? Dla mnie w kontekście każdej odmiany fitnessu, funkcjonalny oznacza bycie sprawnym do wykonania zadania. Ruchy funkcjonalne pomagają w realizowaniu każdego zadania, więc funkcjonalność w przypadku butów do podnoszenia ciężarów polega na pomaganiu sportowcom w podnoszeniu ciężarów.

P: To prawda. Dzięki Chat. Przemyślę to.

Reasumując. Specjalne buty do podnoszenia ciężarów różnią się zdecydowanie od zwykłych sportowych butów.

Buty do ciężarów to lepsza stabilizacja, większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko kontuzji, skuteczniejsze generowanie siły mięśni i bardziej poprawna technika, co w efekcie pozwala na podnoszenie większych ciężarów.

W kolejnej części: Buty do podnoszenie ciężarów. Dlaczego ich potrzebujesz, na co zwracać uwagę przy ich zakupie i kiedy je nosić. Cz. 2

Źródło i oryginalny tekst: http://breakingmuscle.com/olympic-weightlifting/weightlifting-shoes-why-you-need-a-pair-what-to-look-for-and-when-to-wear-them

Gregory Wega