Buty do podnoszenie ciężarów. Dlaczego ich potrzebujesz, na co zwracać uwagę przy ich zakupie i kiedy je nosić. Cz. 2

Poniżej znajdziecie drugą część rozmowy trenera C: (na imię ma Chet) od podnoszenia ciężarów z crossfitterem, który zastanawia się nad kupnem takich butów.

P: Chet, dzięki za radę, zdecydowałem się na kupno butów do podnoszenia ciężarów.

C: W samą porę.

P: Które polecasz? Podobają mi się te.

C: Nie ma sensu czekać, po prostu kup te buty. Najważniejsza jest różnica między butami, których teraz używasz, a butami do podnoszenia ciężarów, a nie jakiej są firmy, czy to są buty z poprzedniego sezonu, z tego, czy z przyszłego, albo jaki mają kolor.

P: Masz rację, ale te wyglądają cool.

C: Rozumiem, chcesz czuć się w nich komfortowo i niesamowicie. Jeżeli zaczniesz wybierać między dostępnymi parami, na pewno pojawi się wiele różnic i nie chodzi tylko o to jak się w nich będziesz czuł, ale również o kolor, markę i wszystkie inne rzeczy, które mogą wstrząsnąć Twoim światem. Jeżeli to mają być Twoje pierwsze buty, to wybierz te, które najbardziej Ci się podobają, z tych które są teraz dostępne.

P: Dobrze zrobię tak. Na co więc powinienem zwracać uwagę?

C: Jedną z rzeczy jest wysokość pięty, mogą się różnić od 1.7 do 2.5 cm. Później zwróć uwagę na zapięcia i podtrzymywanie stopy. Twoje stopy powinny czuć wsparcie w butach przy każdym ruchu w różnych kierunkach.

Buty do ciężarów różnią się również pod względem szerokości. Adidas jest lepszy dla wąskich stóp, natomiast DoWIn zdecydowanie dla szerokich.

Ważny jest również odpowiedni rozmiar. Nie chcesz chyba, aby Twoja stopa ślizgała się wewnątrz buta.

Zasadniczo but musi być dopasowany, stabilny i wspierający stopę.

P: Jeżeli kupię te buty, to kiedy powinienem je nosić?

C: Zalecam Ci abyś ubierał je wtedy, kiedy będziesz podnosił ciężary.

P: Ok, przekonałeś mnie.

C: Noś je również gdy będziesz robił przysiady. Ostatecznie wszystko sprowadza się do faktu, że w tych butach będziesz podnosił więcej ciężarów. Co oznacza, że będziesz silniejszy. Dodatkowo robiąc przysiady w tych butach, wzmocnisz mięśnie i poprawisz mechanikę ruchu, które pomogą Ci we wstawaniu przy podrzucie i rwaniu.

P: Brzmi sensownie. A co z pressami i martwym ciągiem? Czy mam używać tych butów przy robieniu tych ćwiczeń?

C: To zależy od Ciebie. Ja osobiście przy martwym ciągu preferuję płaskie buty do powerliftingu, co pozwala mi zmaksymalizować moc przenoszoną z podłoża. Jednak wysokie pięty w butach do podnoszenia ciężarów mogą być dużą pomocą. Wszystko zależy od proporcji Twojego ciała. Po prostu spróbuj i zobacz jak się będziesz czuł. Sprawdź, w których butach będziesz podnosił więcej. To samo dotyczy pressów.

P: Dzięki. A czy powinienem również ubierać je przy WOD-ach?

C: To zależy. Najczęściej w WOD-ach nie ma podnoszenia ciężarów. Poza tym możesz mieć bieganie, czy inne ćwiczenia wymagające ruchu. Wszystko zależy od priorytetów. Musisz sam zdecydować, czy robienie WOD-a w butach do ciężarów będzie pomagać, czy przeszkadzać. Buty do ciężarów sprawdzą się w ćwiczeniach z przysiadami, dobrym przykładem jest thruster. Pytanie jednak jest takie, na ile buty te pozwolą Ci osiągnąć lepszy wynik w WOD-zie, a na ile będą Cię ograniczać.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są buty typu Crossover, które są tak zaprojektowane, że nie ograniczają Cię przy wskokach na skrzynię, czy skakaniu na skakance. Jeżeli miałbym robić WOD-y to tylko w takich butach.

Jeżeli chcesz tylko podnosić ciężary, kup buty tylko do podnoszenia ciężarów.

P: Ok, ale wygląda to tak, że mam je nosić przy wielu ćwiczeniach. Czy zatem nie uzależnię się od nich zbytnio?

C: Dobre pytanie. Jak raz je ubierzesz i poćwiczysz w nich kilka razy, to nie będziesz chciał podnosić ciężarów w innych butach. Czy one polepszą Twoją mobility? Tak, podobnie jak inne pomoce. Jeżeli jednak będziesz ignorował techniczne podstawy, to możesz uzależnić się od tych butów w ćwiczeniach z ciężarami.

P: To wystarczy. Wskazówki zrozumiałem. Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć?

C: Jeżeli będziesz wracał do domu, szedł na dworzec kolejowy, lub generalnie używał swoich butów do podnoszenia ciężarów do innych rzeczy niż ciężary, to gorzko zapłaczę. Traktuj je z respektem i szanuj, a na pewno długo Ci posłużą.

P: Dzięki Chet.

Źródło i oryginalny tekst: http://breakingmuscle.com/olympic-weightlifting/weightlifting-shoes-why-you-need-a-pair-what-to-look-for-and-when-to-wear-them

Buty do podnoszenie ciężarów. Dlaczego ich potrzebujesz, na co zwracać uwagę przy ich zakupie i kiedy je nosić. Cz. 1

Gregory Wega