Written by 12:00 am Technika

5 crossfitowych wskazówek od Jami Tikkanena. | strefa WOD

5 crossfitowych wskazówek od Jami Tikkanena.

Jami Tikkanen to przede wszystkim trener Annie Thorisdottir’s oraz człowiek, który stoi za planem treningowym The Training Plan, ale nie tylko.

Jami zajmuje się trenowaniem topowych zawodników crossfitowych od 2010 roku, kiedy zaczął współpracować jako osteopata z Mikko Salo, najlepszym zawodnikiem w The CrossFit Games w 2009 roku. Obecnie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych postaci w CrossFicie. Oprócz Annie Thorisdottir’s z Jami trenuje cała grupa topowych crossfitterów, m.in. Sara Sigmundsdottir (The Athlete Games, East Coast Championship 2015 winner), Lukas Högberg, Björgvin Karl Guðmundsson (3rd in The 2015 CrossFit Games), Frederik Aegidius i wielu innych zawodników z całego świata.

Zapytaliśmy  Jamiego o 5 najważniejszych wskazówek dla crossfitterów z ambicjami zawodniczymi.

  1. Zwróć uwagę na swoje nawyki w życiu codziennym poza boxem.

Jeżeli na poważnie myślisz o poświęceniu się w pełni planom treningowym przez dłuższy czas i chcesz osiągnąć sukces, to lepiej zacznij dbać o: sen, odżywianie, nawodnienie, mobility, pracę oraz o to jak radzisz sobie ze stresem.

Twoje dobre nawyki w tych kilku aspektach życia będą miały ostateczny wpływ na Twoje wyniki końcowe.

  1. Skoncentruj się na tym co robisz.

‘When at the Box, focus on the work at hand, not texting your friends or taking selfies.’

Jeżeli jesteś w boxie, skoncentruj się na pracy (ćwiczeniu), którą właśnie wykonujesz, zamiast na pisaniu ze znajomymi na Facebooku, czy robieniu sobie selfi.

Koncepcja bycia świadomym tego co się robi na treningu jest powszechnie znana i istotna dla osiągnięcia sukcesu. Zacznij być świadomym we wszystkim co robisz. Zastosuj ”bycie świadomym” w zwracaniu uwagi na technicznie poprawne wykonywanie ruchów w trakcie treningu. Permanentne robienie ćwiczeń z niewłaściwą techniką powoduje utrwalanie złego ruchu i dalsze wykonywanie ćwiczeń ze złą techniką. To na Tobie spoczywa pełna odpowiedzialność za to jak wykonujesz dany ruch i ćwiczenie.

  1. Weź na siebie pełną odpowiedzialność za proces treningowy i jego rezultat.

Jeżeli Twoje marzenia czy cele do zrealizowania są ważniejsze dla innych (trener, przyjaciel, rodzina), niż dla Ciebie, to raczej jest mało prawdopodobne, że osiągniesz sukces. Przykładaj się do swojego treningu, trzymaj się planu i znajdź czas aby notować swoje wyniki z treningu.

‘Jami Tikkanen: Pamiętaj, że nikomu poza Tobą samym, nie powinno bardziej zależeć na tym do czego się przygotowujesz.’

  1. Dobry technicznie ruch to fundament.

Budowanie siły i kondycji w oparciu o dobry technicznie ruch jest wymagającym procesem, ale ostatecznie będziesz osiągać lepsze rezultaty, będziesz czerpać więcej przyjemności, a sam ruch lepiej się utrwali. Budowanie siły i kondycji w oparciu o niskiej jakości technicznie ruch jest dość łatwe, ale bardzo krótkowzroczne. Po prostu nie spiesz się. Buduj solidne podstawy na tyle na ile jesteś w stanie to robić. Na koniec każdego sezonu przyjrzyj się dokładnie swoim fundamentom, popraw co jest do zmiany i buduj je dalej.

  1. Otaczaj się osobami, których obecność sprawia, że jesteś lepszym człowiekiem i atletą.

Nikt nie osiąga sukcesu w pojedynkę, a poza tym lepiej jest dzielić swoją podróż z ludźmi, którym też zależy.

Źródło: https://www.boxrox.com/jami-tikkanen/

korekta
amk-logo-2-4414883

Gregory Wega

(Visited 7 times, 1 visits today)

Last modified: 22 lipca, 2016

Close